Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak vykoupat kočku a přežít

25. 11. 2019 – 20:30
0
Jak vykoupat kočku a přežít Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Čistá kočka je šťastná kočka, ne vždy je však snadné to zarputilému chlupáči vysvětlit. Také je potřeba myslet na to, že každé zvířátko je jiné a ačkoliv si některá koupání mohou i užívat, pro jiná je traumatizující. Pokud se bojíte, že to sami nezvládnete, nebojte se vyhledat profesionála. Ve zvířecích salonech jsou na vzpurné kočky zvyklí a určitě si poradí i s tou vaší.

Kočky mají od přírody zabudované velmi výkonné čistící zařízení v podobě drsného jazýčku a ostrých zoubků. Kočičí mámy a tátové mi však jistě dají za pravdu když řeknu, že to, bohužel, ne vždy stačí. Tyto roztomilé potvůrky mají totiž zálibu vyválet se v čemkoliv, co najdou na zemi.

Dřív nebo později většinou dojdete k názoru, že tahle smradlavá a ulepená kočka se sama neumyje a rozhodnete se k akci. To nejhorší však máte teprve před sebou. Většina koček si koupání zrovna neužívá a udělají tedy cokoliv pro to, aby se mu vyhnuly. V těchto chvílích postrádají jakoukoliv úctu k lidskému životu. 

Unavený tygr běhá pomaleji

A totéž platí i pro menší kočkovité šelmy. Než se tedy vydáte do koupelny, snažte se kočičku utahat. Prožeňte ji po domě, házejte jí její oblíbenou hračku, vemte ji na procházku do parku - každá aktivita se počítá. Nesnažte se ji však koupat hned po hraní, kdy jí ještě v žilách kolují zápal pro hru a energie. Raději si vyčíhněte moment, kdy se začne ukládat ke spánku a teprve potom zaútočte.

Pro vaše vlastní dobro doporučujeme koupat jen kočky, kterým jste dřív ostříhali drápky, v opačném případě za bezpečí neručíme. Pokud si vezmete silnější oblečení s dlouhými rukávy, také ničemu neuškodíte.

Jestli to stav její srsti dovoluje, je dobré kočičku nejdříve pořádně vyčesat. Jednak bude následná koupel o něco snazší a jednak, na rozdíl od koupání, česání si většina koček užívá. Pro ochranu uší je vhodné použít vatové tampónky, kterými je jemně ucpete. 

Do vany s protiskluzovou podložkou pak napusťte vlažnou vodou tak, aby hloubka nepřesahovala 10 centimetrů.

Ve dvou se to lépe táhne

Pokud svou kočičku koupete poprvé a nejste si jistí, jak bude reagovat, doporučujeme mít při ruce asistenta, který vzpouzející se micku bude držet. Pamatujte však, že čím pevněji kočku držíte, tím více se brání. Buďte na ni něžní a uvědomte si, jak moc je asi vyděšená.

Opatrně ji vložte do vody a celou důkladně namočte. Pro polévání je lepší použít kelímek, puštěná sprcha by ji mohla vylekat. Poté ji jemně masírujte šetrným kočičím šamponem od hlavy až k ocasu. Vyhněte se obličeji a ouškám - ty stačí otřít navlhčeným hadříkem.

S použitím kelímku pak zvíře důkladně opláchněte - ujistěte se, že je všechna pěna pryč, jinak může podráždit citlivou kůži a kromě toho funguje jako magnet na špínu.

Pak už tu mokrou hromádku neštěstí zabalte do ručníku a ujistěte se, že je na teplém místě. Pokud jí nevadí hluk, můžete zkusit použít fén nastavený na nízkou teplotu. Napoprvé bychom to však nedoporučovali, už tak za sebou má dost stresující zážitek. Raději ji tedy zahrňte láskou, pamlsky a odměnami a doufejte, že vám někdy odpustí.

Pokud se s vámi po koupání mazlit nechce, nenuťte ji. Pravděpodobně jen dumá nad tím, jak se vaně pro příště vyhnout.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články