Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak své kočce zpříjemnit důchod

12. 12. 2019 – 19:14
0
Jak své kočce zpříjemnit důchod Věk je jenom číslo... | zdroj: Pixabay

V deseti letech se vaše kočička oficiálně stává kočičím seniorem a má nárok na důchodový klid. Dobrou zprávou ale je, že v dnešní době se kočky dožívají i více než dvaceti let. Nemusíte tedy panikařit, když vaše nejlepší kamarádka stárne. Měli byste však její věk brát v potaz a přizpůsobit mu i péči o ni. 

Milník desátých narozenin

Možná jste si všimli, že kolem desátých narozenin se vaše kočka začala pohybovat o něco pomaleji, než dřív. Možná, že na gauč už nevyskočí s takovou grácií a zdržuje se více při zemi.

Nehledě na jejich věk, kočky mají obvykle rády určitý řád a rutinu. Ty starší na nich pak vysloveně lpí. Změny většinou snášejí jen těžko a každá novinka je může vystresovat. Mnohé kočky se také se stářím začnou hlasitěji projevovat, často proto, že ztrácí sluch. Kočičí a lidští senioři jinak trpí podobnými problémy. Zvyšuje se u nich riziko cukrovky, artrózy, problémů se štítnou žlázou či s ledvinami.

Proto je velmi důležité dodržovat pravidelné prohlídky u veterináře, aby případné problémy odhalil včas. Kočičí senior by měl mít svou preventivní prohlídku alespoň dvakrát ročně. Nezapomeňte se svým veterinářem probrat i ty nejdrobnější změny chování vaší chlupaté kamarádky.

Pokud svou kočičku znáte od kotěte, nejspíš dobře víte, jaké jsou její zvyky a co je pro ni běžné. První příznaky mnoha nemocí se totiž mohou skrývat jen v lehké změně chování, kterou nepozná nikdo jiný, než vy.

Stáří 13 až 15 let

Mezi třináctým a patnáctým rokem života je již třeba počítat s částečnou ztrátou sluchu či zraku. Takto staré kočičky jsou také čím dál tím méně otevřené jakýmkoliv změnám. Novoty je stresují a matou. Často jsou krapet protivnější, než bývaly. Je důležité k nim přistupovat opatrně, s něhou a úctou, kterou si ve svém věku zaslouží. 

Možná vaše kočička také čím dál tím méně vyhledává společnost a raději je sama. Seniorům je třeba dobré zařídit snadno dostupnou a teplou skrýš, ve které si mohou do sytosti užívat samoty a do které nikdo jiný nesmí. Mějte ale na paměti, že i tyto kočičky společnost a lásku občas potřebují. Když za vámi přijde, nezapomeňte se jí věnovat.

16 let a více

V tuto chvíli už svou kočičí kamarádku můžete bez výčitek svědomí přirovnávat k lidem ve finálním období života. Pravděpodobně se pohybuje a přemýšlí poněkud pomaleji, možná nevidí nebo neslyší a často vypadá zmateně. I v případě, že se stále těší dobrému zdraví, pravděpodobně většinu dne prospí a čím dál tím méně dbá na svou hygienu.

Vaše kamarádka vás teď potřebuje víc, než kdy dřív. Snažte se jí zajistit pohodlí, které potřebuje a ochranu před vašimi ostatními mazlíčky. Poraďte se s veterinářem o nejvhodnější stravě. Takto staré kočky už často nemají zuby, granule tedy nepřicházejí v úvahu. Častým česáním můžete pomoci i s hygienou. Hlavní je pro ni však pocit jistoty, bezpečí a lásky.

Uvědomte si, že charakter a nátura každého zvířete se stejně jako u nás lidí, s věkem mění. Pokud budete ostražití a budete změny u své kočičky sledovat a zajistíte jí to, co potřebuje, můžete se těšit z přízně svého miláčka ještě dlouhá léta.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články