Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak přežít stříhání kočičích drápků

3. 12. 2019 – 19:21
0
Jak přežít stříhání kočičích drápků Ilustrační snímek | zdroj: flickr.com/bigandyherd

Zdravé tlapky jsou nezbytné pro běhání, skákání, škrábání, šplhání a pro další radostné kočičí aktivity. Proto je důležité je pravidelně kontrolovat a pečovat o ně.

Péče o drápky je pro pohodu vaší chlupaté kamarádky důležitá. Bytové kočky mají jen málo příležitostí si svou chloubu patřičně obrušovat a zkracovat - ačkoliv roztrhané čalounění vašeho oblíbeného křesla by asi nesouhlasilo.

Je proto vhodné drápky pravidelně zastřihávat. Zkušení kočkomilové pravděpodobně vědí, jak na to, s některými kočičkami je to však těžší, než s jinými. Pokud na kočičí manikúru potřebujete pět asistentů, kteří zmítající se zvíře přidržují, je tento článek určen právě pro vás.

Trénink je klíč

Vyberte si židli v klidném koutku místnosti, ve které budete mít soukromí, aby vám kočka mohla pohodlně ležet na klíně. Nejbezpečnější pro vás bude, vyčíhnout si ji při její poobědové siestě, když je spokojená, klidná a ospalá. Odstraňte z místnosti veškeré hračky a jiné vzruchy a můžete se pustit do akce.

Začněte tím, že tlapku vezmete do ruky a budete ji jemně hladit po dobu několika vteřin. Jestli ji kočička odtahuje, nechytejte ji, ani jí v tom nijak nebraňte. Natáhněte ale ruku, abyste se tlapky stále dotýkali. Když se znovu uklidní, lehce zatlačte u jednoho z prstů tak, aby se vysunul drápek. Hned poté tlapku pusťte a kočičku odměňte pamlskem. Toto opakujte každý druhý den, pokaždé na jiném prstu.

Když máte pocit, že si kočka na tuto rutinu zvykla, přejděte k jejímu seznámení s kleštěmi na drápky. Nabídněte jí je k očichání, pro lepší odezvu na mě můžete položit pamlsek. Pokud je vaše micka citlivá na zvuky, můžete před ní nejprve kleštičkami stříhat špagety, aby si na cvakání zvykla.

Hlavně opatrně!

A je čas akce. Položte si zvíře na klín a opakujte tlapkový rituál. Tentokrát však vysunutý drápek lépe prozkoumejte. Asi v jeho polovině uvidíte uvnitř růžovou nitku - tam začínají cévy. Při stříhání si dejte dobrý pozor, abyste do této části drápku nikdy nezasahovali. Ustřihněte jen špičatý konec, tlapku pusťte a kočičku odměňte. Pokračujte po malých částech, dokud si na stříhání nezvykne. A je to!

Se stříháním nikdy nespěchejte. Provádějte jej opatrně, s citem a s trpělivostí. Mějte na paměti, že vaše drápkavá kamarádka zřejmě netuší, k čemu je to všechno vlastně dobré. 

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články