Načítání obsahu, prosím počkejte

Zelené jedovaté pasti na kočky, o kterých možná nevíte

10. 11. 2020 – 20:29
0
Zelené jedovaté pasti na kočky, o kterých možná nevíte Břečťan může kočce způsobit křeče v břiše, které ji úplně ochromí bolestí | zdroj: Pixabay

Kočky patří k nejzvědavějším objevitelům mezi mazlíčky. Při zkoumání svého obydlí vyskočí a vylezou do míst, kam se například pes nikdy nedostane. Na kočičího dobrodruha ale může i ve zdánlivě bezpečném bytě číhat hrozba. Často si totiž doma držíme okrasné pokojové rostliny, z nichž mnohé mohou obsahovat nebezpečné látky.

Řekne se: "Co má co kočku zajímat nějaká květina? Kočky přece nejsou býložravci." Tuhle otázku ovšem může položit jen naprostý začátečník mezi chovateli. Kdo doma kočku má, ten ví, že jejich neutuchající zvědavost je může dovést až k tomu, že se čistě ze zájmu o něco neobvyklého pokusí listy pokojové květiny požvýkat. Jaké jedovaté rostliny najdeme v bytech nejčastěji a jak se otrava jimi projevuje?

Aloe vera ukazuje, že co je dobré pro člověka, nemusí být vždy dobré pro kočku. Dužinu této rostliny dokážeme konzumovat, oblíbená je i jako mast – a přitom je ale pro kočky kvůli některým látkám toxická. Sice oproti jiným rostlinám spíše slaběji, přesto se však u kočky po požití může objevit letargie, průjem či zvracení.

leaves-1860283_1920 Aloe vera | zdroj: Pixabay

Pokojové varianty břečťanu popínavého mohou působit krásně při spuštění výhonků například na boku skříně. Ovšem kromě toho, že kočce nedá pravděpodobně spát chuť po rostlině šplhat, obsahuje v listech a bobulích také poměrně velké množství tzv. triterpenoidních sapeninů. Ty kromě obligátního zvracení, vyrážek a průjmů mohou způsobovat silné křeče v břišní oblasti, které kočku takřka ochromí bolestí.

Diefenbachie patří sice mezi velmi oblíbené rostliny, zároveň je jednou z hlavních příčin otrav pokojovými rostlinami. Vedle otrávených mazlíčků jsou známé i případy zasažených dětí. Na vině je látka zvaná šťavelan vápenatý, která dosahuje v diefanbachiích značné koncentrace. U koček se otrava rostlinou projevuje nejen dýchavičností, zvracením a průjmem, ale také otékáním úst a problémy s polykáním.

dieffenbachia-2825214_1920 Diefenbachie | zdroj: Pixabay

Hvězdník, někdy zvaný amarylka, se vyznačuje nádhernými rudými květy ve tvaru trombonu. Kromě estetické krásy ale tahle cibulovina oplývá také zlověstnou hrozbou pro kočky: tím je toxický alkaloid lykorin. Nachází se v celé rostlině, v největší koncentraci obvykle v cibulce. Pozření lykorinu se může u koček projevit zvýšeným sliněním, silným zvracením a průjmy, ztrátou chuti, letargií a záchvaty.

Lilie zahrnují celou řadu květin, jejich společnou vlastností je ale toxicita (nejen) pro kočky. Otrava liliemi se projevuje zvracením, ztrátou chuti k jídlu a letargií. Může vést k selhání ledvin a bolestivé smrti.

Šplhavnice patří ke stálicím mezi pokojovými květinami. Obvykle se jako jedna z toxických rostlin nezmiňuje, i ona ale obsahuje menší koncentrace šťavelanu vápenatého, který vedle zvracení a průjmů kočkám způsobuje vyrážky a otékání úst.

plants-3816945_1920 Šplhavnice | zdroj: Pixabay

Tchýnin jazyk, rostlina s žertovným názvem se také vyskytuje v našich bytech velmi často. Její pozření vede u koček k závratím, zvracení a průjmům.

Toulcovka, zvaná také lopatkovec, patří mezi oblíbené a nenáročné rostliny s krásným květem. I ona má ve svých listech jeden z nejčastějších toxinů pokojových květin: šťavelan vápenatý, který se projevuje stejně jako u diefenbachie.

Užovník, čili kaládium je známý neobvykle zbarveným listím. Bohužel podobně jako difenbachie obsahuje šťavelan vápenatý, byť v menších koncentracích. Otrava úžovníkem se tak může projevit otoky v ústech, vyrážkami, slintáním a problémy s polykáním.

Pokud máme podezření, že se kočka otrávila, nesmí se marnit čas. Chceme-li mít jistoty, že nám kočka bolestivě nepojde, měli bychom raději navštívit veterináře i tehdy, pokud se toxiny zatím silněji neprojevily. Kočky jsou úžasná stvoření, zkoumání světa patří k jejich životu. Ne nadarmo ale lze anglický ekvivalent úsloví "nebuď zvědavý, budeš brzo starý" přeložit doslova jako "zvědavost zabila kočku".

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články