Načítání obsahu, prosím počkejte

Krmení jednou denně je pro kočky vhodnější, vyvrací studie zažitá pravidla

5. 10. 2020 – 7:37
0
Krmení jednou denně je pro kočky vhodnější, vyvrací studie zažitá pravidla Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Kočky je nutné krmit několikrát denně v menších porcích, slyší chovatelé ze všech stran. Nová studie ukázala, že to není tak úplně pravda. Pro zdraví koček je podle ní mnohem lepší jedno krmení denně. 

Odborníci na výživu zvířat na Guelphské univerzitě v kanadském Ontariu přišli s převratnou studií, podle níž jsou kočky krmené jednou denně větším jídlem mnohem spokojenější. Mají výrazně vyšší hladinu tří hormonů regulujících chuť k jídlu, neprosí tak o krmení tak často. To je podle vědců právě znakem toho, že jsou spokojenější. Navíc mají více bílkovin pro stavbu svalové hmoty a zároveň rychleji spalují tukové zásoby.

Pravda, šlo o studii s poměrně nízkým počtem účastníků - vědci zkoumali osm vnitřních koček. Nejdříve je po dobu 21 dní krmili jednou denně a poté po stejnou dobu čtyřikrát denně. Během té doby měřili výdej energie, hladinu hormonů a fyzickou aktivitu. Takže i když jde o malou studii, výsledky by měly být i tak skutečně vypovídající.

Této oblasti se přitom dosud žádný výzkum nevěnoval - vědci se zabývali spíš vlivem frekvence jídla na chování koček, nikoli přímo na zdraví. "Neexistoval žádný vypovídající výzkum, který by podpořil přístup několika jídel denně, který vyznává mnoho chovatelů," uvedla jedna z autorek studie, profesorka živočišných biologických věd Kate Shovellerová.  

Podle ní jsou zjištěná data v podstatě logická - kočky jsou šelmy a volně žijící velké kočkovité šelmy se přeci také po úspěšném lovu pořádně nažerou a následně drží půst až do dalšího lovu. 

Kanadský vědecký tým na toto téma plánuje další studie a pokud i ty vyjdou ve prospěch jednoho velkého krmení denně, máme tu revoluci v přístupu k péči o kočky. 

 

Zdroje:  PLOS ONE

Nejnovější články