Načítání obsahu, prosím počkejte

Pravda o kočičích jménech. Slyší na ně nebo ne?

26. 3. 2020 – 22:12
0
Pravda o kočičích jménech. Slyší na ně nebo ne? Podle doktorky Atsuko Saitové na své jméno kočky slyší | zdroj: Profimedia

Lámali jste si někdy hlavu nad tím, zda vám vaše kočka vůbec rozumí, když na ni voláte jejím jménem? U takových pejsků je to jasné, protože oproti svým kočičím kolegům opravdu poslouchají. Zatímco vycvičit takovou kočičku není žádný med - buď je na to příliš flegmatická, nebo naopak přehnaně temperamentní. 

Podle japonské studie ale na své jméno kočky opravdu slyší, pouze ho ve svém přirozeném stylu jednoduše ignorují a přehnaně na něj nereagují. Což asi nepřekvapí většinu majitelů koček. Ostatně nezájem a okázalé ignorování svých páníčků je nedílnou součástí kočičí povahy, bez urážky. Možná právě pro jejich pasivnost mnozí z nás kočky tak milují. 

Tento kočičí výzkum z minulého roku má na svědomí doktorka Atsuko Saitová z tokijské univerzity Sophia. Ta vzala skupinu koček žijících v domácnostech a skupinu koček z kočičích kaváren a malým šelmičkám začala přehrávat nejrůznější záznamy plynulé lidské řeči. Během toho byly kočky monitorovány, včetně těch nejmenších reakcí. Ukázalo se, že na pásmo lidské řeči kočky zpočátku lehce reagují, třeba mírným nakloněním hlavy, nebo letmým pohybem oušek. 

Po nějaké chvíli ale kočky začínají lidskou řeč úplně ignorovat, nijak se na ni nesoustředí a přesouvají se do svého klasického lenošivého módu. To se ale úplně změní ve chvíli, kdy na nahrávce zazní jejich jméno. V tu chvíli už jsou reakce koček výraznější.

Tedy aspoň výraznější na kočičí poměry, obyčejně si něčeho takového ani nemusíte všimnout a máte pocit, že kočku její volané jméno vůbec nezajímá. Saitová konkrétně ve svém výzkumu poukazovala na to, že v takovou chvíli oslovené kočky výrazně nastražují uši, nebo se zastavují v pohybu a soustředí na zvuk. 

Mezi kočkami z domácností a těmi žijícími společně v kavárnách pak studie nenašla žádný výrazný rozdíl. Pouze kočky z kaváren, které většinou žijí ve velkých skupinách, částečně reagovaly i na jména svých kolegyň.

Kočky tak evidentně na své jméno opravdu slyší a dokáží ho v lidské řeči bezpečně rozeznat, jen jsou většinu času prostě příliš pohodlné na to, aby na nás reagovaly. Pokud tedy zrovna nemají třeba hlad a nechtějí si vysloužit nějakou tu konzervu. Ostatně že kočky dokáží rozeznat hlas svého majitele se v minulosti již prokázalo, opět je tu ale ten problém, že je jim to vlastně jedno.

Saitová a její kolegové ještě upozorňují, že z jejich výzkumu stále není jasné, zda si šelmičky uvědomují, že toto slovo je právě oslovení jich konkrétně. Je tu i možnost, že kočky na jméno reagují silněji čistě proto, že ho jednoduše slýchají často. 

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články