Načítání obsahu, prosím počkejte

Tombili - kočka z Istanbulu, která dostala svou sochu

10. 2. 2020 – 10:56
0
Tombili - kočka z Istanbulu, která dostala svou sochu Tombili byla svou pózou známá | zdroj: Profimedia

Kdo někdy navštívil nějaké turecké město, určitě si všiml toulavých koček. A nejsou to kočky agresivní, umolousané a nemocné – naopak, jde o tvory spokojené, dobře živené a lidmi oblíbené. V mnohamilionové metropoli Istanbulu se jedna taková kočka dočkala dokonce vlastní sochy. Jmenovala se Tombili a byla nekorunovanou královnou cařihradských ulic.

Kočky se v Turecku těší oblibě a úctě a je běžné, že o toulavé kočky se kolektivně stará jejich čtvrť. Jsou proto přítulné, obvykle zdravé a lidé je nechávají toulat se nejen po ulicích, ale vstupovat i do dvorků, chodeb domů či dokonce do typických kavárniček (jež neprodávají kávu, ale čaj…) a malých obchodů.

Tombili byla jednou z mnoha pouličních koček města nad Bosporem. Její rok narození není známý a plemeno bychom také v té pouliční směsce určovali těžko. Žila v místní části Kadıköy, jež leží na pobřeží asijské části Istanbulu. Tato městská část patří mezi starší části města, nachází se zde řada historických budov, přívětivých promenád kolem moře a obecně se říká, že život v Kadıköy je pomalý jako houpání Marmarského moře – ideální bydliště pro kočku.

Jméno Tombili jí dali zdejší obyvatelé, v turečtině je to prý typické slovo pro "buclaté" zvíře. Že bychom česky nakonec řekli kočka jménem Macek? Vzhledem k robustní postavě Tombili by to nebylo pojmenování nepříhodné.

Když se kočka opře o schody...

Mezi místními byla Tombili oblíbená pro svou pohodovou povahu a klid, který vyzařovala každým kouskem těla. To pro kočky není netypické, Tombili ale měla zvláštní způsob, jak si sedat na schody, jichž je ve svažitém Kadıköy klesajícím k moři požehnaně.

Ne do typické kočičí polohy, ale jako člověk – na zadek a opírat se při tom bokem a přední končetinou jako loktem o horní schod. Zkrátka poloha člověka, který nikam nespěchá a užívá si pohled na moře (a v případě Turecka si vychutnává čaj a cigáro). Až potud by šlo jen o lokální kuriozitu, nicméně moderní doba dokáže takové záležitosti lehko povýšit na globální fenomén.

Po tom, co turisté Tombili vyfotili v typické poloze, se dostala na internet. Rázem se z ní stala jedna z kočičích hvězd světové počítačové sítě. V domovské čtvrti Kadıköy získala status celebrity a psalo se o ní nejen na tureckých serverech. První fotky Tombili se objevily na síti v roce 2012, brzy se z nich stal typický internetový mem. Pod jménem "chill cat" se objevily tisíce fotomontáží a vtipů s Tombili. Bohužel, v roce 2016 kočičí celebrita po neznámé nemoci uhynula.

profimedia-0303885691 Tombili dostala svou sochu | zdroj: Profimedia

V Istanbulu se rázem rozběhla petice, pod níž se v Kadıköy podepsalo na 17 000 lidí, která volala po zachování památky slavné rodačky. Místní radnice na tuto prosbu zareagovala a v říjnu 2016 odhalila na oblíbeném místě Tombili její sochu v typické poloze. Při slavnostním odhalení byly stovky lidí, promluvil starosta místní části a přenos se objevil dokonce v celostátní televizi.

Stalo se ale nemyslitelné a o měsíc později byla socha ukradena. To vyvolalo obrovskou bouři nevole, místní poslanec měl dokonce v televizi emotivní projev, ve které označil zloděje za "nepřátele všeho krásného, zrůdy plné nenávisti, hněvu a slz". Snad z obav z prudké reakce veřejnosti byla socha zloději o dva dny později vrácena.

Když navštívíte Kadıköy v Istanbulu, zajděte si do zdejší čtvrti Ziverbey. Když se poptáte na Kedi Tombili Heykeli, každý vás k soše oblíbené kočky rád navede. Na místě možná zjistíte, že duch Tombili žije dál a dál kolem sebe šíří klid a pohodu, kterou byla kočička za života proslulá.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články