Načítání obsahu, prosím počkejte

Město, kde vládnou kočky a koťata

16. 9. 2019 – 20:51
0
Město, kde vládnou kočky a koťata V ulicích Istanbulu potkáte spoustu koček | zdroj: Profimedia

Istanbul je město s bohatou historií, dobrým jídlem, krásnými západy slunce – a spoustou koček. 

Kočky, kocoury a koťata tu potkáte všude - na ulicích, před restauracemi, hotely i slastně se vyvalující v blízkosti slavných památek. Pro turistu může být někdy množství těchto čtyřnohých obyvatel Istanbulu až lehce děsivé. 

Hodují na zbytcích z popelnic i pokrmech servírovaných přímo z restaurací, mnozí lidé také kočky ulice pravidelně krmí. Ať už se jedná o ty, které se pohybují poblíž jejich domovů, nebo třeba míst, kde pracují. A není nic zvláštního, pokud si kočky hoví i na slušných místech kaváren, čajoven a restaurací. 

Úcta ke kočkám vychází částečně z islámské tradice. Právě kočka měla zachránit proroka Mohameda před hadem. Zároveň však byly kočky ctěny i proto, že ve městě lovily krysy. 

V různých podnicích v Istanbulu najdete kasičky na příspěvky na veterinární péči. O zvířata se však starají i ochranářské organizace ve spolupráci s radnicí. Lidé na veterinu mnohdy nosí zraněná zvířata ze svého okolí, kočky jsou však také cíleně odchytávány, očkovány, kastrovány a pak vypouštěny zpátky do ulic. 

Cílem je nejen zlepšit jejich "kvalitu života", ale také zamezit šíření vztekliny a samozřejmě i nekontrolovatelnému rozmnožování jak koček, tak psů - neboť i těch je v Istanbulu mnoho. Některá koťata a štěňata jsou také nabízena k adopci. 

V minulosti sice existovaly i tendence kočky a psy i trávit, to však počátkem 21. století zakázal zákon na ochranu zvířat. 

Kočky se dostaly i do filmu 

O istanbulských kočkách před třemi lety vznikl též dokument Kedi zobrazující radosti, strasti i pozici těchto paní ulic. 

zdroj: youtube.com

A téhož roku vznikla v Kadikoy, v asijské části Istanbulu, i socha kočky. Ta odkazuje k istanbulskému kocourovi Tombili, který si získal mezinárodní slávu díky svému nonšalantnímu, svéráznému vystupování -  a posedu.

profimedia-0302507405 Tombili byl pozoruhodný kocour | zdroj: Profimedia

Odhalení sochy se ale slavný kocour bohužel nedožil. Zemřel už v létě 2016 po několikatýdenní, blíže nespecifikované, nemoci. 

profimedia-0303885664 Tombili jako socha... | zdroj: Profimedia

Mimochodem, na facebooku frčí i skupina Cats of Istanbul. Sledují ji desetitisíce lidí toužících po častém "přísunu" pěkných kočičích obrázků. 

Istanbulské kočky tak baví a těší i ty, kteří do perly na Bosporu dosud nikdy nevkročili. 

 

 

Zdroje:  The Economist , youtube.com , Vlastní , irishtimes.com , rozhlas.cz

Nejnovější články