Načítání obsahu, prosím počkejte

Pudlí kočka si vás omotá kolem prstu

Pudlí kočka si vás omotá kolem prstu

Devon rex je pozoruhodné kočičí plemeno doslova na první pohled. Oplývá zvláštnostmi, díky kterým jeho zástupci získali i několik vtipných přezdívek. 

Historie plemene se začala psát na sklonku 50. let ve Velké Británii. Tehdy se nedaleko Buckfastleigh v Devonu narodil kudrnatý kocourek Kirley. Syn želvovinové kočky a zdivočelého tuláka typu rex byl později připuštěn k též kudrnaté kočce Cornish rex. Jenže ouha, narození potomci kudrnáči jako cornish rex nebyli. 

Kočky se tak vyvíjely po vlastní ose a jako samostatné plemeno bylo Devon rex v Británii uznáno v roce 1967. Do jejich rodokmenu přibyly příspěvky různých plemen - například peršanek. 

Kočky plemene Devon rex vypadají tak zvláštně, že si svým vzhledem "vysloužily" přirovnání ke skřítkům či mimozemšťanům, k jejich zábavné, aktivní povaze se pak váže označení "pudlí kočka". 

Tyto krasavice a krasavci jsou totiž svou povahou v lecčems podobní psům, s nimiž se také velice dobře snesou.

Jsou fixované na svého pána a s gustem ho všude doprovázejí, i přes společenskou náturu se totiž většinou výrazně upnou jen na jednoho člověka v domácnosti. Toho pak mnohdy obšťastňují i tím, že se ochotně nechají nosit třeba na rameni.

Ale pozor, toto plemeno těžce snáší samotu. Kočky z ní bývají tak vystresované, že z toho mohou i onemocnět. Neměli by si je tedy pořizovat lidé, kteří jsou pořád "v tahu" a bývá vhodné mít k nim i další mazlíčky "do party". Devon rex též opravdu není tiché plemeno. 

Devon rex patří k výborným běžcům a akrobatům, milují výšky, ale i nejrůznější skrýše, takže jejich majitelé je mnohdy najdou i v místech, kde by to nečekali. Tato velice inteligentní zvířata se také dobře učí různé triky typické spíše pro psy, ovšem na rozdíl od hafanů je krapet obtížnější je motivovat. 

Ušatá kráska s apetitem 

Co se vzhledu týče, jsou na těchto kočkách obzvlášť nápadné jejich nadměrně velké uši a široko od sebe posazené oči, které Devon rex dodávají "vyjukaný" výraz. I tím si leckoho omotají kolem prstu.

Mají štíhlé, svalnaté tělo, dlouhé nohy - zadní delší než přední - a krátkou, často zkadeřenou srst. Kadeřavé jsou i hmatové chloupky. Kočka plemene Devon rex má hlavu tvaru klínu a krátký nos. 

Devon rex postrádají výraznější vrstvu srsti, někdy mívají na těle i holá místa, která však postupně zarostou. Při vyčesávání zapomeňte na hrubý kartáč, naopak ideální pomůckou je jemný hřeben pro miminka.

Devon rex je také plemeno náchylné k prochladnutí či přehřátí. Běžná pokojová teplota jim nečiní problémy, ale nehodí se pro pobyt venku. Právě kvůli slabému osrstění mají Devon rex zrychlený metabolismus a pořádný apetit. 

Majitelé též musí věnovat značnou pozornost kočičím uší. Kvůli vyšší produkci mazu je zpravidla několikrát do týdne nutné vytřít ušiska ubrouskem.

U tohoto plemene bývají uznávány všechny barvy a kresby, včetně kombinace s bílou. Cena za kotě začíná zhruba na 10 tisících, někteří "výstavní" jedinci však vyjdou na mnohem větší sumu.  

Zdroje:  vlastní , Wikipedia.org , http://kocicky-kocourci-kotatka.blog.cz , zivocich.com , hellosandy.cz