Plemena bezsrstých morčat jsou ve skutečnosti dvě. I v našem prostředí se používají jejich názvy z angličtiny: morčata "skinny", která nejsou dokonale holá a "baldwin", které obvykle nemají ani zbytky srsti. Vzhled mají nezvyklý obě varianty a říká se, že je buď milujete, nebo nesnášíte.
Když se lysá morčata začala v chovech objevovat, probudilo to jistou kontroverzi. Absence srsti je projevem recesivního genu a tak při konzervativním chápání šlechtění jde o vadu. Když se někteří chovatelé rozhodli takto "postižená" mláďata dále množit, existoval názor, že se tak může v populaci šířit genetická porucha. S tímto recesivním genem je to ale naprosto shodné, jako u lysých koček nebo psů – nejde o skutečné poškození genů a nedoprovází jej další vady.
Doteď se někdy objevuje názor, že tato morčata mají velmi špatný imunitní systém a celkovou odolnost. Jiní odborníci ale tvrdí, že je to spíše otázka konkrétních rodových linií, než přímo lysosti. S tím, jak jejich popularita roste, se navíc někteří chovatelé snaží cíleně množit jedince s dobrou imunitou a pevným zdravým, čímž do budoucna posilují celou populaci.
Pozor na průvan a přímé slunce
Chov lysých morčat se zásadně neliší od chovu jiných plemen. Je jen potřeba dávat větší pozor na tepelné výkyvy, neboť mají o něco horší termoregulaci. Jsou tedy citlivá jak na průvan, tak na přímé sluneční světlo. Zajímavé je, že o trochu více žerou, neboť jejich metabolismus kvůli udržování tělesného tepla pálí více kalorií. Lysá morčata ocení ve výběhu úkryt s jen malým vstupním otvorem a nevelkým prostorem uvnitř. Mohou se v něm totiž uvelebit a vyhřát si jej vlastním tělesným teplem.
Běžná morčata se jako jedna z mála hlodavčích mláďat rodí už osrstěná. Stejně tak morčata lysého plemene baldwin mají po narození srst – někdy řidší, někdy jsou k nerozeznání podobná jiným plemenům. Už po dvou dnech jim ale začíná vypadávat, přičemž línání postupuje od hlavy k zadní části těla. Zhruba ve dvou měsících jsou pak baldwini úplně holí.
Recesivní gen lysosti není dominantní – pokud se tedy zkříží baldwin s jiným plemenem, jejich mláďata holá nebudou. Jen při spojení dvou baldwinů se rodí potomci této varianty. To před chovatele klade nároky na sledování různých linií – aby se v populaci nekumulovalo moc těsné příbuzenské množení.
Dospělí baldwini jsou úplně holí. Tato varianta původně vzešla z plemene "white crested", které se vyznačuje rozetou srsti na čele. V místech, kde by tato rozetka byla, má baldwin jakousi vrásčitou korunku, stejně tak zvrásněnou kůži má na ramenou.
Chlupy na nose a nohou
Lysé plemeno skinny vzniklo jako kříženec běžných morčat a bezsrsté varianty jedné linie morčat laboratorních. Jejich lysost je dána také recesivním genem, projevuje se ale trochu jinak. Kromě holé kůže mají zbytky ochlupení, obzvláště na nose a končetinách. To jim někdy dává velmi komický vzhled, pro který jsou mezi chovateli oblíbení.
Zajímavé také je, že oproti baldwinům se skinny už rodí v "konečné", takřka holé podobě – nedochází u nich tedy k žádnému postupnému olysání. Stejně jako u baldwinů platí, že pro pokračování plemenné linie musí být oba rodiče skinny. Dokonce i při zkřížení skinny a baldwin jsou výsledná mláďata se srstí.
Jak jsme uvedli na začátku – lysá morčata buď milujete, nebo nesnášíte. Někomu pro svůj zvláštní vzhled zkrátka přijdou ohavná. Dá se pochopit, odkud ten názor pochází – bez srsti ztrácí rysy, které běžné morče dělají roztomilým. Na druhou stranu se dá vřele chápat i to, kde se bere láska jiných chovatelů k těmto naháčům. Jsou sice bez srsti, ale pořád jsou to přítulní mazlíčci – a navíc skutečně originální.
Vstoupit do diskuze (0)