Načítání obsahu, prosím počkejte

Netrapte své morče! Toto jsou nejčastější chyby chovatelů

Netrapte své morče! Toto jsou nejčastější chyby chovatelů Morčata nejsou na chov nijak náročná, přesto toho lze dost zkazit. Ilustrační snímek | zdroj: furbymama@Pixabay.com

Morče není příliš náročné zvíře. I jemu však lze nepěkně, a hlavně zbytečně ublížit. Na co si dávat pozor při péči o toto zvířátko?

Není klec jako klec

A není hlodavec jako hlodavec. Morče není křeček a pokud volíte "vyšší ligu", kupte také větší klec – hlavně do šířky. Nechcete přece, aby se domácí mazlík omezoval v pohybu a byl z toho smutný. Tísnit morčátko v mini kleci je prostě zbytečné a kruté trápení.

Morče nepotřebuje lásku!

Pokud si někdo chce pořídit morče v domnění, že na rozdíl od psa potřebuje minimum pozornosti, měl by se na kup morčecího parťáka raději vykašlat. I tato zvířata touží po kontaktu a rozptýlení. Hračky morče na nějakou dobu zabaví, člověka však nenahradí. A pokud morče upadne do deprese, může se to hrozivě odrazit i na jeho fyzickém zdravotním stavu…

Je jedno, v čem se vyválí?

Vůbec! Zainvestujte do kvalitní podestýlky. Nekvalitní piliny mohou morčatům působit trable s dýcháním. Zato v dobré podestýlce si budou lebedit.

Škodlivá bašta

Morče neodbudete. Potřebují kvalitní, vyváženou stravu, která by měla obsahovat jak seno, tak i vhodné druhy zeleniny, dostatečnou dávku vitaminu C i v podobě potravinových doplňků a kvalitní krmnou směs určenou přímo pro morčata, nikoliv pro králíky či potkany.

To, co by se na jídelníčku morčat naopak nikdy objevit nemělo, jsou brambory, česnek, pór, exotické ovoce, ředkvičky a řada dalších potravin. Jako u každého zvířete je prostě třeba před pořízením dobře nastudovat, čím mu naplníte žaludek, neboť v případě chyb mohou být následky fatální.

Nedbáte na vodu

Vhodný pokrm je třeba i dobře zapít. Proto se starejte o to, aby mělo morče stále dostatek vody. Pitný režim je pro něj velice důležitý. Je lepší, pokud morče pije z pítka, neboť u misky, zvlášť příliš lehké, hrozí riziko, že si ji v zápalu hry převrhne a bude v mokru a zároveň na suchu.

Navíc ani lidé nemají rádi, pokud jim jídlo neklouže do krku.

Zdroje:  Vlastní , morčatologie.cz , labet.cz

Nejnovější články