Načítání obsahu, prosím počkejte

Proč psi někdy spí s otevřenýma očima?

16. 10. 2023 – 10:44
0
Proč psi někdy spí s otevřenýma očima? S otevřenýma nebo alespoň přivřenýma očima psí většinou starší plemena | zdroj: Pixabay

Možná jste si toho někdy u vašeho pejska všimli a pořádně se polekali. Spaní s otevřenýma očima vypadá poněkud strašidelně. Je důvod se bát o zdraví vašeho chlupáček?

Ale kdepak… Spaní s přivřenýma, nebo rovnou otevřenýma očima je pozůstatkem z doby, kdy byly jejich životy v ohrožení. V době, kdy psi ještě nebyli plně domestikovaní, museli si mnohem více hlídat své bezpečí.

A právě spánek s otevřenýma očima je udržoval v jakési pohotovosti. Protože se tohle chování geneticky osvědčilo, předává se napříč generacemi až do současnosti.

Ne všechna plemena a ne všichni psi ale s otevřenýma očima spí. A když, tak rozhodně ne vždy. Pokud je s otevřeným jedním, nebo oběma očima načapáte, většinou spí velmi hlubokým spánkem, a není proto moc vhodné je rušit. Stejně vás nevnímají a ani si to, že nemají zavřené oči, neuvědomují.

Pokud máte strach, že může vašemu hafanovi při spánku třeba vyschnout rohovka, není důvod. Oční víčka psů se liší od našich a oko chrání i bez automatického mrkání.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články