Načítání obsahu, prosím počkejte

Nejlepší bylinky pro zdravé zuby vašeho pejska

3. 4. 2020 – 19:11
0
Nejlepší bylinky pro zdravé zuby vašeho pejska Kromě doporučených bylinek je určitě nutné nepodcenit návštěvy veterináře | zdroj: Profimedia

Problémy s kazícími se zuby, zarudlými dásněmi či páchnoucím dechem trápí většinu pejsků. S péčí o zdravý chrup vašich miláčků vám mohou pomoci některé bylinky. Při infekci nebo jako prevenci proti zánětu je můžete aplikovat přímo na dásně nebo na infikovaná místa tamponem ve formě tinktury nebo silného čaje. Podívejme se, jaké bylinky jsou nejúčinější.

První z nich je mahónie cesmínolistá. Její oddenky a kořeny jsou bohaté na jasně žlutý a hořký alkaloid zvaný berberin, u kterého byly prokázané silné antimikrobiální účinky. Berberin je účinný proti většině patogenů, které se nacházejí v tlamách našich miláčků. Má také jedinečnou schopnost proniknout do tkání sliznic, kde se usídlily různé druhy bakterií.

Druhou užitečnou bylinkou je šalvěj. Silný šalvějový čaj či tinkturu lze využít pro léčbu nebo prevenci zánětu dásní, při infekcích a druhotně při poranění nebo po chirurgickém zákroku. Šalvěj lze také použít jako jednoduchý obklad. Usušenou bylinu smíchejte s dostatečným množstvím vody, aby se vytvořila hustá pasta, kterou pak můžete natřít na infikované dásně. Pokud máte tymián, přidejte ho do šalvějového obkladu pro vyšší antimikrobiální účinek.

Třetí bylinkou je tymián, který je rovněž vysoce účinný proti patogenním bakteriím v hubách našich mazlíčků. Obsahuje složky, které mají antiseptické účinky a působí proti zánětům dásní u pejsků a kočiček. Využívají se také u zubních past a ústní vody.

Cenné účinky má i myrha. Je to červenohnědá sušená míza z trnitého stromu pocházejícho z Afriky a jihozápadní Asie. Ke snížení rizika infekce, sepse či hniloby se používá už od dob starověkého Egypta. I dnes se stále široce využívá v zubních pastách či ústních vodách.

Myrha je velmi silná, proto stačí jen několik kapek tinktury. Pokud jí váš pejsek spolkne více, může mu to způsobit žaludeční potíže a nadýmání. Proto je dobré ji kombinovat s výtažkem ze semen fenyklu, který pomůže zabránit nadýmání a osvěží dech.

Kromě doporučených bylinek je určitě nutné nepodcenit návštěvy veterináře a péči o chrup vašeho mazlíčka konzultovat i s ním. Důležitá je také správná strava. Vhodné je rovněž dát občas svému pejskovi syrovou kost, která pomáhá odstranit zubní kámen a přispívá k tomu, aby váš miláček měl zdravě lesklé zoubky.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články