Načítání obsahu, prosím počkejte

Mazlíčci a jejich samota. Jak proti ní bojovat?

18. 11. 2019 – 8:23
0
Mazlíčci a jejich samota. Jak proti ní bojovat? Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Každý chovatel touží po tom, aby byli jeho chlupatí kamarádi šťastní. Kvůli práci, studiu, nebo jiným povinnostem a z nich pramenících přeplněných kalendářů však někdy své mazlíčky, ač neradi, musíme nechat samotné. V těchto chvílích je těžké se necítit provinile. Stejně těžké však může být i rozpoznat, zda je váš mazlíček osamělý, či zda si svůj klid vlastně užívá.

Velké množství psů i koček si ke svému majiteli vypěstuje silné pouto a rádo s nimi tráví čas. Pokud vás chlupáč následuje po domě, může to být znamením lásky a oddanosti. Pokud se od vás však odmítá hnout, pronásleduje vás z místnosti do místnosti a naříká či vyje, kdykoliv jste z dohledu, je na čase zpozornět.

Osamělost může provázet i ztráta energie. Pokud váš mazlíček býval akční a hravý a najednou své hračky ignoruje a raději se oddává spánku, dost možná jej jeho samota tíží. Osamělí psi a kočky si také často přehnaně lížou srst. To může vést k vypadávání chlupů a někdy až k lysinám, které se nejčastěji nachází v oblasti bříška.

Změny apetitu mohou být také způsobeny stresem ze samoty. Všímejte si, zda váš kamarád normálně jí a pije. Je dobré tyto syndromy nepodceňovat, kromě stresu mohou být způsobeny i nemocí. Nezanedbávejte proto preventivní prohlídky u veterináře a navštivte jej vždy když máte pocit, že je s vaším zvířátkem něco v nepořádku.

Když smutek přeroste ve vztek

V extrémních případech může osamělost vést k takzvané separační úzkosti. Tu mnohdy indikuje destruktivní či sebedestruktivní chování. Nacházíte po návratu domů rozkousaný koberec či rozškrábaný gauč? Stěžují si sousedé na neustálé štěkání či vytí v průběhu dne? Za tyto projevy zvíře netrestejte, snažte se raději pochopit, že tím ventiluje svou frustraci a najít cesty, kterými mu můžete pomoci.

Dům plný zábavy

Pokud bývá vaše zvířátko často samo, je důležité tomu přizpůsobit prostředí, ve kterém zůstává.

  • Rozmístěte po bytě hračky, které má váš mazlíček rád. Vyplatí se investovat i do interaktivních hraček, které jej jen tak neomrzí.

  • Zajistěte mu výhled z okna, aby mohl sledovat venkovní svět. Nasypte na parapet trochu zrní, které naláká ptáčky. Nahradíte mu tím televizi a den pak rychleji uběhne.

  • Nalaďte YouTube! Nejen lidé si užívají hudbu. Internetové databáze jsou plné playlistů pro kočky i pro psy, které jim zpříjemní den a udrží jejich mysl dál od faktu, že jsou sami.

Nejdůležitější je nicméně zvířeti po návratu domů odloučení vynahradit. Vezměte svého pejska na procházku, s kočičkou se pomazlete, či je chvíli prohánějte po domě s jejich oblíbenou hračkou.

Pokud máte stále pocit, že váš kamarád trpí, vyplatí se zvážit návštěva útulku či depozita. Když jsou zvířata dvě, můžou si navzájem dělat společnost a stesk po vás na ně tolik nedolehne. Dobrým nápadem je i konzultace s veterinářem. Možná má váš chlupáč hlubší psychologický problém, který může vyřešit jedině erudovaný odborník.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články