Načítání obsahu, prosím počkejte

Má vaše kočka pořád hlad?

28. 4. 2023 – 9:25
0
Má vaše kočka pořád hlad? Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

S oblibou říkáme, že je někdo „mlsný jako kočka“ a je pravda, že apetit našich mazlíčků dokáže někdy pobavit. Pokud se ale zdá, že má zvíře hlad neutuchající, je lepší zpozornět. Ve hře může být víc než jen pár kilogramů navíc. Je totiž možné, že jde o projev nějakého zdravotního problému.

Pokud jde o zdravotní problémy, mnohem snazší je všimnout si kočky, která trpí nechutenstvím. Pokud mazlíček nejí více než den, obvykle nás to výrazně upozorní, že je potřeba navštívit veterináře, neboť takové chování není pro kočky typické. Pokud se ale pohybujeme na opačné straně pomyslného spektra, je potřeba větší vnímavosti. Kočky rády využívají každé příležitosti k získání nějaké dobroty, umí loudit, pátrat i tvářit se neskonale hladově, ačkoliv jim nic nechybí. Na skutečném, neutuchajícím hladu, který může souviset s nemocemi, je ale cosi zoufalého a naléhavého. Chovatel tak nejspíše po čase znervózní nad úporností, s jakou ho zvíře přesvědčuje, že má pořád hlad, navzdory všemu krmení.

Jaké tedy mohou být zdravotní příčiny takového chování? Na vině mohou být například paraziti, nejčastěji hlísti či škrkavky. Začervení organismu způsobuje, že tělo nedostává dostatek živin z potravy a chřadne. Paradoxně ale takto napadená kočka může vypadat otyle, neboť parazitická infekce způsobuje nadouvání a otoky. Rostoucí apatie, slabost – a v pokročilém stádiu i viditelnost červů – ale časem ukáže, že je potřeba urychleně vyhledat veterinární pomoc. Právě neutuchající hlad ale může být prvním varováním.

Kočka také může trpět diabetem či zvětšenou štítnou žlázou čili hypertyreózu. V případě cukrovky způsobuje neutuchající pocit hladu to, že tělo zvířete špatně zpracovává cukry na energii. U hypertyreózy má zase metabolismus výrazně zvětšenou spotřebu energie kvůli nadměrné činnosti štítné žlázy. Pokud dává kočka neustále najevo hlad, navzdory vydatnému žraní ztrácí na hmotnosti, a navíc nadměrně pije, je na místě navštívit veterináře.

Vedle dalších, velmi specifických poruch souvisejících s metabolismem, ale mohou zvýšený zájem o jídlo způsobovat i psychické záležitosti. Některé kočky se chovají stejně jako lidé trpící přejídáním: cítí se znuděné nebo osamělé a jen jídlo jim poskytuje psychickou stimulaci. Přejídání může být i projevem depresí nebo žalu, což jsou stavy, které už byly u koček popsány. Řešením může být změna, zavedení nových podnětů a stimulací, odvádění pozornosti směrem k veselejším zážitkům.

Zmínit ale musíme i další problém, který dobře známe i z lidské výživy: tzv. prázdné kalorie. Pokud má kočka k dispozici jen nekvalitní krmení s nevyváženým složením, může se jí lehko stát, že tělo nutričně prázdnou potravu rychle stráví a hodinu po jídle se znovu ozve hlad. To je vlastně dost podobné tomu, jak v lidském těle funguje například potrava z fast foodu. Řešení je v tomto případě jasné: vylepšení jídelníčku.

Závěrem ještě dodejme, že je potřeba věnovat pozornost i velikosti porcí. Kočičí žaludek je překvapivě malý (samozřejmě s ohledem na plemeno), vyplnit ho dokáže i jen pár lžic granulí.  Velmi častou chovatelskou chybou je podávání příliš velkých porcí, což vede k obezitě. Ve strachu z tohoto omylu se ale můžeme dopustit chyby opačné: kočka dostává porce příliš malé. Vhodnou velikost porcí bychom v případě nejistoty opět měli konzultovat s veterinářem.

Zdroje:  Vlastní , catster.com

Nejnovější články