Načítání obsahu, prosím počkejte

Barva a vzhled kočičích výkalů: Kdy zbystřit a navštívit veterináře

16. 5. 2022 – 8:52
0
Barva a vzhled kočičích výkalů: Kdy zbystřit a navštívit veterináře Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Kočky dokážou umně maskovat své zdravotní problémy. Proto by pro chovatele, kteří chtějí mít o zdravotním stavu svých mazlíčků přehled, mělo být samozřejmostí všímat si při vyklízení bedýnky vzhledu výkalů. Změna jejich barvy či konzistence může být důvodem pro rychlou návštěvu veterináře.

Zdravé kočičí výkaly by měly být kompaktní, držet tvar a jejich barva by se měla pohybovat v různých odstínech hnědé barvy v závislosti na potravě. Neměly by mít lepkavou konzistenci, natož tekutou, ale ani příliš tvrdou.

Průjem jako chovatelé poznáte snadno. Bývá zpravidla příznakem zdravotního problému, přičemž ten může být více či méně závažný. Pokud jde o jednodenní lehčí příhodu, nemusíte se až tolik strachovat, může jít například jen o reakci na změnu stravy.

V případě delšího průjmu, nebo pokud je stolice zcela tekutá, je problém akutní a je potřeba vyhledat veterináře, který pomůže odhalit příčinu. Tou mohou být kromě dietních problémů například infekce zažívacího ústrojí, paraziti, problémy s játry, ale i třeba stres.

Poruchu trávení obecně naznačuje spojení řidší stolice se zvracením, špatnou kvalitou srsti, dehydratací, nechutenstvím a apatií. Veterinář může provést stěry a podle toho navrhnout léčbu. Napadení parazity může a nemusí být na první pohled na výkalech patrné. Kromě řídké stolice a viditelných červíků může na parazity upozorňovat i přítomnost hlenu, mnohdy i s příměsí krve. 

Na možný problém však nemusí odkazovat jen konzistence výkalu, ale i jeho barva:

Tmavé výkaly - tmavě hnědá, až načernalá barva naznačuje krvácení kdesi v trávicím systému. Může jít třeba o vředy, parazity, ale i vnitřní poranění. To se však většinou projevuje přítomností čerství krve - v případě poranění nejčastěji v anální části.

Zelené či žluté výkaly - znamenají, že potrava prošla trávicím systémem příliš rychle, proto se tyto barvy vyskytují většinou u průjmů. Příčiny mohou být, jak jsme uvedli, od dietní chyby až po zamoření parazity.

Bílé výkaly - neobjevují se příliš často, ale nejsou vyloučené. Zpravidla mají tvrdou konzistenci. Dochází k tomu zpravidla poté, co kočka snědla větší množství kostí.

Zdroje:  Vlastní , animalwised.com

Nejnovější články