Načítání obsahu, prosím počkejte

Tvrdohlavý lovec s rebelským pruhem srsti na zádech

25. 12. 2019 – 16:05
0
Tvrdohlavý lovec s rebelským pruhem srsti na zádech Thajský ridgeback | zdroj: Profimedia

Jedná se o plemeno původem z Thajska, původně lovecké. Dnes jde o oblíbeného hlídače a společníka. Jméno mu dal "ridge" – pruh protichůdné srsti na zádech. Taková plemena jsou na celém světě snad jen tři, vedle ridgebacka thajského je to ridgeback rhodéský a vietnamský Phu Quoc ridgeback.

Jde o velmi staré plemeno, jehož původ a historie je ale zamlžený řadou nejasností. Tradice uvádí, že kromě lovu byli užíváni také jako hlídači obchodních vozů. Nejrozšířenější byli ve východním Thajsku, poprvé se věrohodně zmiňují v rukopisech krále Songthana v 17. století. Existují ale středověké jeskynní malby, které zobrazují psy velmi podobné. Nicméně thajským ridgebackům je podobné i místní plemeno Šanzu. Genetické studie navíc naznačují, že ridgeback thajský má společného předka s výše zmíněným Phu Quoc. Buď jak buď, historie je to sice trochu zamotaná, ale rozhodně velmi stará.

Standard plemene byl sepsán v roce 1975 a došlo k mezinárodnímu uznání. Zároveň ale až do roku 2000 nebyl pes mimo Thajsko skoro vůbec známý. K šíření pomohl americký cestovatel Jack Sterling, kterému plemeno v Bangkoku učarovalo. Dnes tak můžeme na tyto psy občas narazit i v Česku.

Je to středně velký, mimořádně svalnatý pes. Váží 36 kg při výšce do 61 cm u samce. Jeho svalnatost určuje celé vzezření těla, ke kterému přispívají velké, trojúhelníkové uši stojící na hranaté hlavě. Svým hrdým postojem a mohutným tělem zkrátka nezapře lovce a obránce.

Srst je velmi krátká, přilnavá, z dálky tak skoro působí, jako by byl lysý. Srst by měla být pokud možno jednobarevná – hnědá, černá, šedá, načervenalá. Dalším charakteristickým rysem psa je zmíněný "ridge", tedy hřeben srsti rostoucí v opačném směru, než na zbytku těla. Není ale podmínkou, čas od času se narodí ridgeback bez hřebene.

Je to hlídač a lovec, a proto tak trochu tvrdohlavý solitér. Špatně přijímá příkazy a nechce se mu moc poslouchat. S dobrou výchovou a dominantním pánem je ale psem, který svou rodinu hluboce miluje, je jí za všech okolností věrný a udělá vše proto, aby ji ochránil. Je to ovšem pes dominantní a může začít soupeřit o prim ve smečce.

Děti mu nevadí, je ale potřeba k němu přistupovat s jistým respektem. Ridgeback má relativně citlivé uši a nějaký dětský, bolestivý úchop by mohl špatně snášet. Díky svým loveckým genům má tendence pronásledovat ostatní zvířata, ale i jízdní kola. Potřebuje ostatně pravidelný, intenzivní pohyb. Jako hlídač je excelentní, byť jsou známy případy, že začal zahánět návštěvu, které nedůvěřoval, i když byla v doprovodu domácích.

Thajský ridgeback je tak psem, který není pro každého. Sháníte-li ale v statečného a silného psího bojovníka, s nádechem exotického orientu, je to plemeno právě pro vás.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články