Načítání obsahu, prosím počkejte

Hravý pes s výstředním rodokmenem

11. 12. 2019 – 14:15
0
Hravý pes s výstředním rodokmenem Labradoodle - výsledek spojení pudlů a labradorů | zdroj: Pixabay

Když se řekne Labradoodle, mnohým dojde, že takové plemeno má cosi společného s labradorem. Tipli byste si však další tuze známé plemeno, které zásadně přispělo ke vzniku těchto roztomilých psíků?

Nebudeme vás napínat dlouho - jsou to pudlové! Historie tohoto plemene je krátká. Ve větší známost vešlo Austrálii v 80. letech účelovým křížením, s cílem vyšlechtit milého vodicího psa se srstí přijatelnou pro alergika. Podobní psi se však v Americe objevovali už od 50. let. Mimochodem, srst je pro alergiky snesitelnější až v třetí generaci labradoodlů.

Kromě pudlů a labradorů byli později ještě přikříženi například irský vodní španěl a američtí a angličtí kokršpanělé. Není tedy divu, že toto plemeno vášnivě miluje vodu a aportování. Zároveň jsou fajn parťáci pro řadu různých psích sportů - od agility přes flyball až po obedience.

Skvělí jsou i pro canisterapii. A samozřejmě do rodiny, neboť si rozumí i s dětmi. Pokud však pes projeví jakékoliv známky agrese, měl by být vyřazen z chovu. Labradoodlové jsou vhodní do bytu, potřebují však dostatek pohybu.

Co se zdraví týče, trpí někdy na nemoci, které trápí i jejich předky - dysplazie, které jsou častější u labradorů, nebo oční problémy typické pro kokry. Někdy se objevuje také Addisonova choroba.

Toto plemeno patří stále mezi ty, které chovatelské organizace neuznávají. Labradoodlové se liší i ve velikosti, kterou samozřejmě ovlivňuje typ jejich pudlích předků. Co se barvy srsti týče, bývá černá, stříbrná, krémová, bílá, zlatavá, meruňková, čokoládová či kávová. Může být rovná i vlnitá.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články