Načítání obsahu, prosím počkejte

Pes, který zachraňoval životy ve válce

6. 12. 2019 – 13:50
0
Pes, který zachraňoval životy ve válce Bouvier je taková rozkošná "hromada chlupů" | zdroj: Pixabay

Flanderský bouvier je talentovaný hlídač s dobrou povahou. Chybělo však málo a současnosti se tito chlupatí, těžko přehlédnutelní psi nedožili.

Bouvier byl vyšlechtěn v 17. století v pobřežních oblastech Francie, Belgie a Nizozemska. Byl k ruce farmářským rodinám a zastal kde co - od nahánění dobytka přes tahání břemen až po hlídání majetku. V žilách jim možná koluje krev irských vlkodavů, kteří se zkřížili se starými farmářskými psy. Tlustá srst pak pro ně byla skvělou ochranou před zimou a drsným počasím - a chrání je dodnes.

Za první světové války bouvieři prosluli jako psi, kteří hledali zraněné vojáky a také vynášeli zprávy ze zákopů. Zároveň však v tomto období plemeno téměř zaniklo, naštěstí ho však později v Belgii postupně vypiplali. Z tohoto období je znám například pes Nico, který za války "sloužil" v zákopech, později však začal bodovat na výstavách psů.

Standard plemene nicméně vznikl až v roce 1936. Vzhledem k tomu, že bouvierům dala zabrat i druhá světová, si však na uznání muselo plemeno "počkat" až do poloviny 60. let. V současnosti jsou tito mohutní hafani oblíbení jako psi společenští i služební.

A není divu! Bouvieři totiž patří k inteligentním, dobře vycvičitelným, vyrovnaným a povahově příjemným plemenům. Zároveň jsou však dobří hlídači a navíc velice aktivní. Bouvieři prostě milují procházky a užijí si řadu psích sportů. Nejsou tak vhodní parťáci pro majitele a rodiny, kteří si pohyb venku příliš nepotrpí.

Bouvier má rád děti, při správné výchově se snese i s jinými psy a ačkoliv může, i díky zmíněné kvalitní srsti, pobývat často venku, rozhodně by neměl být ošizen o to, aby trávil co nejvíce času se svými blízkými.

Je to celkem zdravé plemene, občas však tito psi trpí na dysplazii kyčelního kloubu, epilepsii či oční problémy. Stejně jako u mnoha dalších mohutných psů je nutné krmit je přiměřeně a nechat před i po jídle nějakou dobu v klidu, aby se předešlo nebezpečné torzi žaludku.

Ačkoliv srst bouvierů působí celkem divoce, vyžaduje pravidelnou péči. Zhruba třikrát do roka je třeba ji trimovat, alespoň jednou týdně důkladně vykartáčovat. Občas je nutné také stříhat srst na tlapkách, mezi polštářky a na vnitřní straně ucha - sníží to riziko infekce.

Mimochodem, jeden z nejznámějších bouvierů světa se jmenoval Lucky. Byl mazlíčkem někdejšího prezidenta Spojených států Ronalda Reagana a jeho ženy Nancy.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články