Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak předejít tomu, aby vás pes pokousal

30. 12. 2019 – 18:42
0
Jak předejít tomu, aby vás pes pokousal Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Psi, kteří se cítí ohroženi, mohou reagovat různě a občas se může stát, že i váš věrný kamarád, který byl celý život kliďas, jednoho dne zpanikaří a někoho pokouše. Jak se tomu vyhnout?

Základem je pochopení řeči zvířecího těla. Agresivní pes se většinou snaží vypadat větší, než ve skutečnosti je, jeho uši tedy často budou nastražené, srst naježená. Může cenit zuby či vrčet. Pokud se k takovému zvířeti přiblížíte, nebo se dokonce pokusíte na něj sáhnout, pravděpodobně vás pokouše.

Nejistý a vystrašený pes se naopak snaží zmenšit. Bude přikrčený, se skloněnou hlavou a ocasem staženým mezi nohy. I tento pes může být nebezpečný. Pokud vám totiž nedůvěřuje a má pocit, že je zahnán do kouta, pokusí se bránit.

Není nezvyklé vidět směs těchto dvou postojů, které ukazují, že se pes cítí být ohrožen. Nikdy takovému zvířeti neukazujte strach, ale ani agresi. Naopak se pomalu a s klidem vzdalte a počkejte, než se zvíře uklidní. Pamatujte na to, že vrtící ocas není vždy znamením přátelskosti.

Rady pro psí rodiče

Samozřejmě neexistuje garance, že váš pejsek nikdy nikoho nepokoušejte. Existují však cesty, kterými jde toto riziko znatelně snížit.

  • Zvíře adoptujte z útulku, ve kterém mu byla poskytnuta správná péče a dostatek pozornosti a ve kterém své pejsky znají, a dokáží vám tedy popsat jeho povahu.

  • Kastrujte co nejdříve, a to jak psa, tak fenu. U kastrovaných zvířat je agresivita obvykle nižší.

  • Berte pejska mezi lidi! Psi, kteří jsou zvyklí často poznávat velké množství nových lidí i zvířat., se obvykle cítí sebevědomě i v nových situacích a lépe zvládají stres. Zvíře by mělo být součástí vaší rodiny a ne jen hlídač přivázaný před domem.

  • Sledujte reakce svého mazlíčka a snažte se vyhnout děsivým situacím. Pokud panikaří v davu lidí, snažte se jej obejít. Pokud na návštěvu reaguje přehnaně, zavřete jej do vedlejšího pokoje, dokud se neuklidní.

  • Nikdy nenechávejte děti mladší deseti let se psy bez dohledu! Naučte děti, jak se k pejskům mají chovat a ujistěte se, že je ve vaší nepřítomnosti neprovokují nebo jim neubližují.

Pejsci jsou nám věrnými přáteli a skvělými společníky. Musíme však být v přístupu k nim empatičtí a nebrat je jako samozřejmost. Snažte se vyvarovat situacím, které jsou pro vašeho psa děsivé a pokud to není možné, dejte mu najevo, že jste s ním. Co nejvíce jej chvalte a odměňujte, aby si tuto situaci pro příště spojil s pozitivním zážitkem. 

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články