Načítání obsahu, prosím počkejte

I starého psa zvládnete naučit novým kouskům

4. 12. 2019 – 20:55
0
I starého psa zvládnete naučit novým kouskům Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Ne všichni psi nezbytně potřebují profesionální trénink, žádnému ale rozhodně neuškodí. Dejme tomu, že uvažujete o tom, že svého miláčka necháte zocelit. Nevíte si rady a netušíte, kde začít? 

Existují psi, kteří na procházkách táhnou, i když je stokrát napomenete. Existují psi, kteří neustále štěkají, i když je za to trestáte. A nakonec i psi, kteří bezhlavě pronásledují kočky. Tyto projevy majitelé někdy přičítají obyčejnému zvířecímu dovádění, ne vždy tomu tak však je a pokud se dlouhodobě ignorují, mohou vést k vážnějším problémům. U těch je pak opravdu třeba vyhledat pomoc profesionála.

Nikdy není pozdě

Navzdory všeobecnému přesvědčení, že "starého psa novým kouskům nenaučíš", opak je pravdou. Profesionální cvičitelé mohou pomoci pejskům všech věků, povah i potíží. Kromě obyčejné neposlušnosti mohou vyřešit i agresivitu či strach.

Pomoc profesionála by se neměla považovat za selhání na straně majitele. "Práce s profesionálem neznamená, že se něco nepovedlo nebo že někdo udělal chybu. Spíše to ukazuje, že vám na vašem pejskovi záleží a chcete na vašem vztahu s ním pracovat," tvrdí americká psí cvičitelka Sassafras Lowreyová.

Kdy ale začít?

Experti se shodují na tom, že každému štěněti trenér prospěje, a to i v případě, že má velmi zkušeného majitele. Pejskovi to usnadní začlenění do domácnosti a nové povely pro něj od zkušeného cvičitele budou srozumitelnější.

To však nic nemění na tom, že s výcvikem můžete začít i se starším pejskem. Třeba když najednou přestane poslouchat nebo zničehonic začne být agresivní. Jiný člověk se zkušenostmi může do problému vnést novou perspektivu a pomůže je vyřešit.

Plňte domácí úkoly

Nebojte se být při výběru správného trenéra nároční. Pokud po první hodině usoudíte, že pro vašeho pejska není ten pravý, nebojte se najít jiného. Snažte se je však neměnit příliš často, psa by to mohlo zmást a jeho neposlušnost ještě prohloubit.

Ani ten nejzkušenější cvičitel za vás však neodvede všechnu práci. Po poradě s ním budete vědět, jak se k potížím postavit a jak psa donutit k poslušnosti. To většinou začíná u základních povelů jako "sedni," "k noze," či "pusť". Tyto povely jsou poměrně snadné a u učenlivých pejsků se dají zvládnout i za jeden den. Již zakořeněné zlozvyky a problematické chování však tak rychle nemizí. Připravte se proto na to, že budete potřebovat hodně trpělivosti a pochopení.

Berte v potaz i to, jaké řasy váš pejsek je. Určitá plemena jako kolie nebo němečtí ovčáci jsou známí svou učenlivostí a trpělivostí. Buldoci či dalmatini naopak patří k rasám, které vyžadují hodně času a trpělivosti.

Ta je však nezbytná u každého pejska a stejně tak majitele. Nemějte svému kamarádovi za zlé, když mu trénink trvá déle. Vždyť třebaže pro nás lidi psí trénink vypadá jen jako hloupé opakování povelů a úkonů, pro psíka je to často náročný proces chápání souvislostí a učení. A takové učení přece dost dobře nejde ani mnoha lidem.  

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články