Načítání obsahu, prosím počkejte

Mrož Wally se vrátil domů na Island. Lodě už nepotápí

23. 9. 2021 – 16:48
0
Mrož Wally se vrátil domů na Island. Lodě už nepotápí Zatoulaný Wally vyfocený v létě u irského pobřeží | zdroj: Profimedia

Zatoulaný mrož Wally, který se od jara pohyboval u pobřeží západní Evropy a jihoanglických ostrovů, se konečně skoro po půl roce vrátil domů do arktických vod u Islandu. Vědci si oddychli, protože o něm poslední tři týdny nikdo nevěděl, a báli se proto, zda je ještě naživu.

Biologové dvoumetrového ploutvonožce naposledy zahlédli před 22 dny u irských břehů a s ohledem na jeho bezpečnost doufali, že zamířil do arktických vod, které jsou jeho domovem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na neziskovou organizaci Seal Rescue Ireland.

Mrož přezdívaný Wally se proslavil při svých cestách podél západoevropského pobřeží. Od května urazil 4000 kilometrů a byl spatřen ve Španělsku, Francii, Irsku, Walesu či u souostroví Scilly, kde potopil několik lodí a vyvolal pozdvižení v místním přístavu. Odborníci mu tam zřídili ponton, aby měl kde odpočívat a neničil plavidla.

„Jsme šťastní jako blechy, že je naživu, v pořádku a míří domů do Arktidy,“ uvedla charitativní organizace, která potvrdila Wallyho identitu na nedávných snímcích pořízených na Islandu. Fotografie porovnala se záběry Sdružení britských potápěčů na záchranu mořských živočichů (BDMLR), které mrože monitorovalo. Zvíře, které váží 800 kilogramů, organizace poznala díky jizvám na obou ploutvích.

Čtyřletý mrož byl poprvé zpozorován u irských břehů, poté strávil několik měsíců u velšského města Tenby. Následně přeplaval k Francii a Španělsku, než zamířil ke scillyským břehům a zpět do Irska. Od té doby jej přibližně tři týdny nikdo neviděl a biologové se obávali, zda je naživu.

Nejnovější články