Načítání obsahu, prosím počkejte

„Květákové“ ucho - bolestivý otok, který může kočkám poškodit sluch

6. 12. 2022 – 10:25
0
„Květákové“ ucho - bolestivý otok, který může kočkám poškodit sluch Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Následkem hematomu ucha může u koček vzniknout zvláštní zjizvení boltce. Anglicky se nazývá „cauliflower ear“, květákové ucho, což je vzhledem ke tvaru poškození výstižný název. Nejčastější příčina otoku bývá infekce, s květákovým uchem se proto poměrně často setkáváme nejen u koček toulavých, ale u všech, které tráví hodně času venku.

Hematom je v podstatě otok naplněný krví, která do tkáně uniká v důsledku popraskání žil. To, že hrozí jeho vznik, napoví v okolí uší několik varovných symptomů. Jako první si můžeme všimnout, že se kočka drbe, případně že jí ucho zapáchá či obsahuje nějaký výtok. Nejviditelnější je samotná tvorba otoku, který je na dotek měkký a zřetelně naplněný tekutinou. Můžeme si ale také všimnout, že ucho začíná být jinak ohnuté či zprohýbané. Někdy chovatele zarazí, že vidí hluboko do sluchovodu, jelikož rostoucí hematom ucho narovná, jako bychom za něj kočku zatáhli. 

Nejčastější příčinou vzniku hematomu vedoucího ke květákovému uchu je nějaký druh bakteriální infekce. K otokům naplněným tekutinou ale mohou vést i další situace. Vedle reakce na parazity či alergie může jít také o důsledek zranění (např. z pádu či rvačky), případně si kočka může hematom vyvolat jako sekundární projev problémů, které ji nutí si ucho přehnaně drbat (sem patří např. kožní choroby či přítomnost cizího předmětu v uchu). Vzácně k otokům nalitým tekutinou mohou vést i poruchy krve či srážlivosti. 

Odstranění hlavní příčiny

Důležité je při výskytu otoku nečekat, zda se situace sama neuklidní. Je totiž potřeba odstranit primární příčinu vzniku hematomu. Veterinář tak může přistoupit k různé léčbě – od podávání antibiotik, přes čištění rány až po kontrolu srážlivosti krve. Následně se může přikročit k úlevě od samotného otékání, což se dělá buď odčerpáváním nahromaděné tekutiny či operativním odstraněním nebo otevřením hematomu. Záleží vždy na velikosti otoku, některé kočky navíc nemusí dobře snášet anestezii nezbytnou pro chirurgické řešení. 

Právě včasné řešení hematomu u veterináře je nejlepší prevencí, jak předejít vzniku těžších forem květákového ucha. Otok jako takový by se ve většině případů zahojil sám. Kromě toho, že je takové léčení bez pomoci velmi bolestivé, navíc hrozí, že splasklý hematom se zajizví opravdu výrazně. Silně „pomačkané“ květákové ucho pak přináší doprovodné problémy – zhoršení sluchu uzavřením zvukovodu a potenciál budoucích infekcí. Jizvy jsou samozřejmě trvalé a není možné je zpětně léčit. 

Ani při veterinární léčbě hematomu není jisté, že kočka nebude mít ucho trochu zjizvené. Vzhledem k postupu zvěrolékaře je ale velmi pravděpodobné, že následky nebudou trvalé, případně budou mnohem mírnější, než by tomu bylo bez péče. Je proto důležitá prevence a nepodceňování varovných signálů počínající infekce. Také je potřeba být obzvlášť opatrný, pokud máme doma kočičího mazlíčka, který je už květákovým uchem zasažen. Takoví jsou k novým infekcím obzvlášť náchylní.  

Květákové ucho zní skoro až komicky, bohužel se jedná o opravdu bolestivou záležitost, která může výrazně negativně ovlivnit kvalitu života kočky. Naštěstí se správnou a včasnou léčbou šance vzniku tohoto nepříjemného zjizvení výrazně klesá.

Zdroje:  Vlastní , petmd.com

Nejnovější články