Načítání obsahu, prosím počkejte

Co vám moč králíka řekne o jeho zdraví

4. 1. 2023 – 18:27
0
Co vám moč králíka řekne o jeho zdraví Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Králíčci patří mezi ty mazlíčky, kteří se dovedou snadno naučit chodit močit do toaletní bedýnky. To, co vylučují, přitom není jen zapáchající odpad. Moč dovede být indikátorem zdraví, a proto stojí za to čas od času zkontrolovat, jak ta králičí vlastně vypadá.

Jako u většiny zvířat, je i králičí moč hlavně žlutá či průzračná. Za určitých okolností ale může mít i oranžovou či červenou barvu, aniž by to nutně značilo problém. Stejně tak zakalení ne vždy znamená, že se jedná o chorobu. Vždy tedy záleží na celkovém kontextu a jak případně další symptomy zvíře projevuje.

Důležité je vědět, že králičí zažívání je specifické – ušatí mazlíčci vylučují totiž močí většinu odpadních látek, jejich stolice (bobky) jsou v podstatě jen zbytek co nejdokonaleji strávené vlákniny. Barevnost králičího močení je tedy i u zdravých jedinců velmi široká a pohybuje se od čiré až po tmavohnědě nafialovělou. Jak to tedy s barvami moči je?

Čirá: Králík je dobře hydratovaný a zdravý, vše je v pořádku.

Žlutá: Běžná barva moči.

Oranžová/Jantarová: I tato barva je u králíků ještě v normě, může ale naznačovat, že zvíře nepřijímá dostatečně tekutiny. Dehydratace totiž vede k tmavnutí moči. Ujistěte se, že mazlíček má v pořádku misku s vodou či napáječku, značný příjem tekutiny mají králíci ale i z čerstvé zelené stravy.

Červená/tmavě hnědá: I tato barva, která se může zdát být alarmující, je v normě. Většinou se objevuje jako reakce na některé druhy zeleniny. Výrazné zbarvení moči do tmavých odstínů způsobuje i jedlové jehličí.

Kousky krve: Toto je rozdíl oproti předchozímu bodu. Moč souvisle narudlé barvy většinou u králíků neznamená krev (na rozdíl od lidí). Může se ale stát, že si všimneme, že mazlíček má částečky krve v jinak čistém močení. Jde o signál možného zánětu či problémů s ledvinami a rozhodně bychom měli důvod konzultovat se zvěrolékařem.

Zakalení: Králičí moč není vždy čistá, někdy bývá mléčně zakalená. Opět velmi záleží na kontextu. U zdravého, vitálního jedince se pravděpodobně jedná o důsledek trávených živin. Pokud je mléčné zakalení opravdu výrazné, je lepší konzultovat s veterinářem. Je ale pravděpodobné, že se jedná o přemíru vápníku ve stravě, což lze snadno napravit.

Rosolovitá: Pokud ale moč není pouze zakalená, ale nezvykle hustá až rosolovitá, jedná se o závažný problém. Zvíře je buď silně dehydrované nebo vápníkem ve vylučovacím traktu opravdu „ucpané“. Králíček by měl vždy močit vodnatou tekutinu. Pokud je tomu jinak, je nutné navštívit veterináře a zjistit, zda mazlíček netrpí močovými kameny, zda neodmítá vodu kvůli zdravotním obtížím a také zajistit nápravu stavu.

Nezvyklé zbarvení moči kromě dehydratace mohou způsobovat některé zdravotní obtíže. Pyometra je poměrně častý zánět dělohy u nesterilizovaných samiček, který vylučuje hnis a bakterie do dutiny břišní i moči. Už jsme naznačili otázku močových kamenů – k těm jsou králíci konzumující velké množství vápenaté zeleniny obzvláště náchylní. Výskyt krve a hnisu v moči mohou způsobit i některé nádory v močovém traktu či na vaječnících, obzvlášť rakovina močového měchýře má u králíků poměrně vysoké procento výskytu.

Klíčem k udržení zdraví ušatého mazlíčka je správná, vyvážená strava, neustálý přístup k vodě a senu, a také pravidelné cvičení, pohyb a dostatek podnětů. Králíček se v podstatě nemůže přepít, takže by vždy měl mít přístup k misce s čerstvou vodou, někdy se doporučuje pro větší jedince dávat misku i napáječku současně. Tmavá, listnatá zelenina navíc obsahuje velké množství vody a pomáhá udržovat správnou míru hydratace.

Pokud začne být králík dehydratovaný, otevírá se tím cesta k celé řadě zdravotních obtíží, kterým se dá snadno předcházet správným pitným režimem. Některé nemoci chovatel ovlivnit nemůže, barva moči a případná krev v ní ho ale může varovat dříve, než se choroba rozroste do závažného stavu.

Zdroje:  Vlastní , thesprucepets.com

Nejnovější články