Načítání obsahu, prosím počkejte

Čím se můžete nakazit od svého plazího mazlíčka

16. 9. 2021 – 9:16
0
Čím se můžete nakazit od svého plazího mazlíčka Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Potenciál nakazit své lidi některou z nemocí mají všechna domácí zvířata, plazy nevyjímaje. Sice od nich nechytíte třeba blechy, ale ani taková salmonelóza není žádnou výhrou.

Ve stoprocentním bezpečí před nemocemi přenášenými na lidi nebudou chovatelé mazlíčků nikdy. Rozhodující roli však hraje dodržování hygienických zásad, které pravděpodobnost přenosu sníží na minimum. Zejména pak ve spolupráci s preventivními opatřeními, jako je nákup zvířete, a následně jeho potravy či zařízení ubikace z důvěryhodných zdrojů.

Samozřejmostí by mělo být pravidelní čištění terária a mytí rukou pokaždé, co se dotknete zvířete nebo jeho výkalů – těch zejména. Právě v nich mohou číhat nebezpečné bakterie nebo jejich spóry. Kvůli riziku šíření zoonotických chorob se občas objevují doporučení, aby se s chovem plazů nezačínalo v domácnostech s dětmi mladšími pěti let.

Za dodržení hygienických pravidel a bezpečnosti chovu – jak ze strany zvířete vůči dítěti, tak i opačným směrem - to však nemusí být takový problém. Přesto bychom si měli dávat pozor zejména na následující nemoci.

Salmonelóza

Salmonelóza je u plazů poměrně častým onemocněním, kterým se člověk může nakazit po konzumaci něčeho kontaminovaného infekčními výkaly plazů. Příznaky jsou notoricky známé – horečky, křeče v břiše, bolesti hlavy a zejména úporné průjmy. Při silném zasažení organismu může následovat i otrava krve.

Kampylobakterióza

Další z akutních průjmových bakteriálních infekcí je kampylobakterióza způsobená kampylobaktery. Ty se nejčastěji vyskytují ve střevech ptáků (tedy i drůbeže) a volně žijících zvířat, přičemž může být výkaly kontaminovaná i voda v rybníku či jezeru. K vašemu plazovi se tak může nemoc dostat prostřednictvím potravy nebo třeba při venkovní „procházce“ želv. U člověka se nemoc projevuje kolikovými bolestmi břicha, průjmy a horečkou.

Botulismus

Bakterie Clostridie, které život ohrožující onemocnění způsobují, žijí zejména v půdě a bahnu. Proto jsou jimi a jejich sporami často kontaminovaná zvířata žijící blízko země, což plazi splňují – zvlášť vodní plazi jako želvy. Intoxikace jedem anaerobních bakterií Clostridium botulinum je sice velmi vzácná, paralytické onemocnění však může skončit až smrtí.

Příznaky se objevují zpravidla 12 až 36 hodin po konzumaci toxinu (v tomto případě opět něčeho kontaminovaného výkaly plaza) a patří mezi ně například dvojité nebo rozmazané vidění, slabost, závratě, únava, pokleslá oční víčka, obtíže s polykáním a postupně ochrnutí paží, nohou až ke svalům podílejícím se na dýchání.

Leptospiróza

Leptospiróza je u domácích mazlíčků poměrně běžnou bakteriální infekcí, a to i mezi plazy. Přenáší se kontaktem s močí, a to nejen prostřednictvím sliznice, ale i třeba otevřenou rankou či škrábancem na kůži. Infikovat se je možné i kontaminovanou vodou – například po povodních. U lidí se leptospiróza projevuje jako onemocnění podobné chřipce nebo sezonní meningitidě a většinou se zhojí bez následků.

Zdroje:  petmd.com , SZÚ , svscr.cz

Nejnovější články