Načítání obsahu, prosím počkejte

Stomatitida u plazů: Nepodceňujte 'hnilobu tlam'

16. 5. 2021 – 9:17
0
Stomatitida u plazů: Nepodceňujte 'hnilobu tlam' Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Stomatitida je infekce ústní dutiny, která se u plazích mazlíčků může objevit poměrně často. Příčin přitom existuje celá řada. Pokud se problém neřeší, může přerůst až ve velmi vážný a bolestivý zdravotní stav. Z toho důvodu je důležité, aby ji chovatelé uměli rozpoznat, případně věděli, jak jí předcházet. 

Vůči stomatitidě jsou velmi náchylní například hadi, postihuje ale i jiné plazy. Někdy se jí říká trochu drsně „hniloba tlam“, což ale bohužel není nepřesné označení. Tato infekce totiž dokáže být velmi urputná a náročná. Na vině jsou často bakterie jako Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli či Morganella morganii. Někdy ale stejné stavy mohou vzniknout i vlivem méně obvyklých bakterií, či dokonce plísní. Infekce obvykle počíná v prostoru měkkých tkání, v pokročilé formě ale může zasáhnout i kosti.  

Jaké jsou symptomy stomatitidy? Ztráta chuti k jídlu, snižování hmotnosti, krvácení, hlen či hnis v ústech a kolem nich, zápach, otoky úst, dýchání ústy. Se zhoršováním stavu se zvyšuje bolest, jakou zvíře prožívá, a proto se zhoršují i projevy.

Někdy je potřeba si uvědomit, na co vlastně koukáme – například u hadů bývá hnis z těchto infekcí konzistencí i barvou podobný spíše tvarohu než husté tekutině. Také někdy bývá podivně růžový, kvůli míchání s krví. V nejranějších fázích naopak můžeme vidět jen malé bílé plochy na sliznicích či zvýšené slinění, což nás ne vždy upozorní na to, že se něco děje. 

Sekundární projev

Stomatitida je závažnou nemocí sama o sobě, stejně tak ale může jít o sekundární projev jiných problémů. Co patří k nejčastějším příčinám? Cesta k rozvoji infekce obvykle začíná přes zranění ústní sliznice, někdy i malé. Klíčová je pak smolná kombinace špatného zdravotního stavu, nevhodných hygienických podmínek a prosté smůly.

Za možné příčiny stomatitidy tak můžeme označit například podvýživu a stres, což jsou faktory následně ovlivňující sílu imunity zvířete. Nevhodná teplota a vlhkost v teráriu pak dále ovlivňují zdravotní stav zvířete. Zároveň mohou přímo vést - například přesušováním sliznic či šířením plísní - ke vzniku stomatitidy.

Bohužel, často si na tuto zákeřnou nemoc zadělají chovatelé, kteří podcení hygienu a nevěnují se dostatečně čistotě obydlí svého mazlíčka. Ještě dodejme, že někdy se infekce šíří z jiného zdroje než z poraněné sliznice: například od nemocí zubů, herpesvirů a podobně. 

Léčba a prevence

Máme-li na stomatitidu podezření, je potřeba se obrátit na zvěrolékaře. Ten může nejen léčbou potlačit projevy zánětu, ale odhalit i primární příčinu jeho vzniku. Způsob léčby se pak liší v závislosti na intenzitě onemocnění. Lehčí formy lze řešit výplachy a vyčištěním úst, horší potřebují antibiotické léky. Zdravotní stav lze pak podpořit lepší dietou, dostatkem UV záření a podobně. 

Prevence v tomto případě vcelku logicky vyplývá z příčin. Je potřeba udržovat životní prostor plazího mazlíčka čistý a dbát o jeho správnou a dostatečnou výživu. Stejně tak musí chovatel znát, jaké teploty a vlhkosti jeho konkrétní zvíře vyžaduje. Plaz vystresovaný a slabý má bohužel imunitu velmi špatnou, a proto se jeho tělo otvírá různým nákazám.

Chovatel by se také měl snažit předcházet zraněním v ústech. Někdy dokážou poranit nevhodné tvrdé krmné složky. Při krmení hlodavci je špatný nápad dávat živou stravu z více důvodů a poranění patří mezi ně. Někdy zvíře zraní i chovatel sám při špatném způsobu nuceného krmení. 

Zopakujme, že stomatitida patří mezi ty nemoci, které se vyskytnou snadno, jejich podcenění ale může být fatální. O to více je potřeba dbát na správnou prevenci a případné problémy řešit včas. 

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články