Načítání obsahu, prosím počkejte

Vyhynulý předek zlatých retrívrů

26. 11. 2019 – 14:59
0
Vyhynulý předek zlatých retrívrů Tweedský vodní španěl | zdroj: Wikipedia.org

Tweedský vodní španěl je plemeno, které mnohým v současnosti asi nic neřekne. Tito psi vyhynuli před desítkami let, významně však přispěli ke vzniku jednoho z nejoblíbenějších plemen současnosti - zlatých retrívrů.

Tweedští vodní španělé bývali rozšířeni kolem města Berwick upon Tweed. Vznikli patrně křížením svatojanského vodního psa a neznámého plemene. Ani svatojanské hafany však už v současnosti nepotkáte.

Tweedští vodní španělé měli dlouhý krk a kudrnatou srst. Připomínali irské vodní španěly, měli ovšem mohutnější čenich a spíše zašpičatělou lebku. A také mírně osrstěné uši a přední nohy. Nebyli to žádní drobečkové. Samci měli mezi 25 a 35 kilogramy, fenky o pár kilogramů méně.

Plemeno bylo pověstné svou odvahou, inteligencí a sportovním nadání, což patrně předalo právě retrívrům.

Jak už název napovídá, ve vodě vynikali zdatností a dobře plavali. Ostatně jako společníky a pomocníky si je často vybírali i rybáři.

K vyhynutí tweedských vodních španělů došlo ještě v 19. století - přesné datum zřejmě není známo. V žilách jednoho z nejpopulárnějších současných plemen však jejich odkaz žije dál.

Vzpomeňte si na ně, až někde potkáte pěkného zlatého retrívra.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články