Načítání obsahu, prosím počkejte

Proč se psi točí dokola, než si lehnou?

Proč se psi točí dokola, než si lehnou? Na nerovném povrchu se psi většinou před uložením několikrát otočí dokola | zdroj: Profimedia.cz

Když si psi vyberou místo k odpočinku, jen málokterý z nich si jednoduše lehne. Většina se předtím minimálně jednou otočí dokolečka. Proč to dělají?

Teorií, proč se tak psi chovají, je několik. Jednou z nich jsou například genetické vzpomínky, kdy sešlapávání povrchu mělo odehnat havěť, která by mohla zvíře ve spánku pokousat. Další možnost je odhalení možných nástrah, které nejsou vidět na první dobrou - ostré kameny, klacky nebo další věci, kvůli kterým by vybrané místo nebylo pro spánek zrovna nejpohodlnější.

Přestože vědci studují různé bizarnosti, překvapivě se tomuto chování nikdo pořádně nevěnoval. S menší studií přišel před několika lety až profesor psychologie a odborník na chování psů Stanley Coren. Zapojil do ní 62 psů, které rozdělil do dvou skupin a zkoumal jejich chování při ukládání se k odpočinku na různých površích (hladký a koberec).

Zjistil, že psi, kteří se měli uložit na nerovný povrch, se před samotným ulehnutím třikrát častěji alespoň jednou otočili dokola. Dvacet procent z nich se dokonce otočila kolem dokola víc než jedenkrát.

Podle Corena výsledky jeho studie potvrzují alespoň jednu z teorií - chtějí si lehnout pohodlně. Otáčení se před ulehnutím tak podle něj naznačuje, že se vytváří pohodlné "hnízdo".

 

Zdroje:  Psychology Today

Nejnovější články