Načítání obsahu, prosím počkejte

Potkan, který má pořádné uši

Potkan, který má pořádné uši Potkan s nepřehlédnutelnýma ušima | zdroj: Profimedia

Potkani dumbo jsou obzvlášť roztomilí, připomínají totiž trochu animované myší hrdiny. Jak však potkan k dumbo uším přijde? A liší se ještě něčím od potkanů se standardníma ušima?

Potkani dumbo mají pořádná ušiska, a tak není divu, že získali název podle známého pohádkového slůněte. Ostatně poprvé se tito krasavci objevili počátkem 90. let v Kalifornii. Za jejich uši "může" recesivní gen.

Pro to, aby se ve vrhu objevili potkani s dumbo ušisky, musí být rodiče buď dumbo, nebo alespoň standardní potkani, kteří nesou "takzvaný dumbo gen". Zatímco v případě obou dumbo rodičů mohou mít i všichni potomci pořádné plachťáky, po zkřížení dumba se standardním jedincem s dumbo genem to možná dopadne "padesát na padesát".

Nu a pokud se dají dohromady dva standardní potkani s dumbo genem, 25 procent potomků z vrhu by mělo být zcela standardních, dalších 25 procent dumbo a zbytek pak mláďata s dumbo genem. Ovšem realita občas prostě překvapí...

Právě specifické uši v případě výstavních jedinců podléhají přísnému hodnocení. Musí být symetrické, kulaté a jejich okraje hladké. Posuzuje se i tvar hlavy, kdy jdou body dolů za různé deformace lebky. Také proto se doporučuje do odchovů občas zapojit i "úplně" standardní potkany, aby se předešlo deformacím lebky.

Někdy se o těchto potkanech říká, že hůře slyší, je to však mýtus. Tito krasavci se také od standardních potkanů nijak zvlášť neliší. Jen někdy bývají krapet mohutnější.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články