Načítání obsahu, prosím počkejte

Krevety - milí a šikovní pomocníci do každého mořského terária

26. 8. 2022 – 9:39
0
Krevety - milí a šikovní pomocníci do každého mořského terária Krevetka v mořském akváriu | zdroj: Profimedia

Akvarijní krevety jsou mezi chovateli stále oblíbenější. Péče o ně je totiž mnohem snazší, než se může zdát. Nepotřebují prakticky nic, vypadají hezky a ještě jsou v akváriu užitečnými pomocníky. Co dalšího o nich možná nevíme?

Sežerou prakticky cokoli

Krevety jsou mrchožrouti a většinu života tráví pojídáním všeho, co spadne na dno. Nevybírají si, jestli jde o mrtvého, či živého živočicha nebo rostlinu, vhod jim přijde cokoli. Mají to tak už od vylíhnutí, malé larvy unášené vodními proudy si mohou jen stěží vybírat, a tak snědí vše, co propluje kolem – zpravidla se vzhledem k velikosti tedy živí planktonem. V akváriu se budou krevety živit řasami a zlikvidují i všechny zbytky rybího žrádla. Takže veskrze užiteční tvorové.

Čistí ryby

Nejsou užitečné jen pro samotné akvárium, ale i pro jeho obyvatele. Některé druhy fungují jako „rybí myčka“ – nalákají k sobě ryby a pak jim šikovnými pohyby z otevřených tlam vytahují krev sající parazity. A každý, kdo někdy viděl film Hledá se Nemo, si umí představit, že tahle služba rybkám je navíc i divácky zajímavou podívanou.

Některé krevety jsou nočními živočichy

Naopak některé krevety sice budou v akváriu kvalitně odvádět svou čisticí práci, ale za denního světla je neuvidíte. Například krevetka Wurdermannova bývá přes den zalezlá v jeskyňkách a skulinách skal. Sice ji nejde pořádně pozorovat, ale mezi chovateli je velmi oblíbená, protože požírá nežádoucí a rychle se množící sasanky aiptasia.

Svá vejce nosí stále s sebou

Krevetí vejce potřebují – stejně jako dospělci – kyslík. Samice proto oplodněná vejce nosí pod ocasem, kterým je neustále ovívají. Dodávají jim tak kyslík a zároveň je tím udržují v čistotě. Když už se podaří krevetu chovateli rozmnožit, jsou mu vajíčka milou odměnou – jsou totiž viditelná pouhým okem.

Svlékají se

Krevety si během života musí projít několika svlékáními. V mládí to může být dokonce každý týden. Pokud máte tedy strach, že se vám na dně akvária „povalují“ mrtvé krevety, s největší pravděpodobností jde jen o svlečky exoskeletonu. Rozdíl mezi mrtvou krevetou a skořápkou poznáte podle barvy – zatímco skořápka vypadá skoro stejně jako živé krevety, uhynulí jedinci mají zpravidla lehce narůžovělou barvu.

Jsou skvělí plavci

Ano, pohybují se primárně pomocí nohou. Když je ale potřeba, umí velmi rychle a ladně plavat. Nejlépe jim to jde pozadu – pohybují se rychlým kmitáním svalů na břiše a ocasu.

Zdroje:  petmd.com

Nejnovější články