Načítání obsahu, prosím počkejte

Krab suchozemský, exotický krasavec vhodný i pro začátečníky

24. 10. 2021 – 16:21
0
Krab suchozemský, exotický krasavec vhodný i pro začátečníky Krab suchozemský | zdroj: Profimedia

Krabi představují velmi širokou a početnou skupinu vodních živočichů. Nabírají rozličných velikostí i tvarů a jsou rozšíření snad po celé planetě. Přestože existují i krabi sladkovodní, máme je spojené hlavně s mořským prostředím, a tak mají v našich končinách jistý punc exotiky. I to je jeden z důvodů, proč jsou některé druhy velmi oblíbené jako domácí mazlíčci. Typickým příkladem, velmi rozšířeným i u nás, je krab suchozemský – krásně zbarvený, dobře dostupný, a hlavně na chov nenáročný tvor. 

Krab suchozemský (Cardisoma armatum) je znám i jako krab harlekýn, tříbarevný či zemní. Pochází z oblasti západní Afriky, kde žije kolem řek a při mořském pobřeží. Jeho jméno je vlastně trochu zavádějící, neboť i on, jako ostatní krabi, potřebuje k životu vodu, ačkoliv na souši tráví poměrně dost času. Obliba kraba suchozemského plyne i z jeho krásného modrofialového a sytě oranžového zbarvení. Je poměrně velký, průměr jeho krunýře bývá 10–15 cm, s končetinami pak 20–30 cm. 

O krabech suchozemských se někdy tvrdí, že jsou agresivnější a teritoriálnější než jiné druhy. Řada chovatelů ale uvádí, že mají opačnou zkušenost a jejich mazlíčci jsou mírní a klidní. Agresivita se může nejčastěji projevovat vůči jiným krabům, pokud jsou ale chováni spolu jedinci zhruba stejně velcí, pak by k útokům nemělo docházet. Naopak některé rady říkají, že je přímo lepší, aby krabi nežili jako solitéři. Nechtěného odchovu není důvod se bát, tento druh se nedokáže v zajetí množit. K tomu totiž potřebuje mořské pobřeží a příliv.  

Voda i dostatek možností se zahrabat

Jinak jde o velmi nenáročné tvory, jejich chov je tedy vhodný i pro začátečníky. Snad jen úvodní vybudování akvaterária je trochu finančně náročnější. Pro pár se doporučuje velikost nádrže 110 x 50 x 40 cm, samozřejmě platí, že čím větší, tím lepší. Akvaterárium na jednu stranu musí umožňovat dobrou cirkulaci vzduchu, zároveň je potřeba ho dobře uzavírat. Krabi dovedou překvapit svou schopností šplhat a utíkat. Ideálním řešením pro začátečníka je zkusit s rozmyslem vybrat některé z předpřipravených terárií dostupných dnes na trhu.  

K dispozici by v obydlí měla být souš i voda. Tu lze dát i do vyjímatelného bazénku či misky, hloubka ale musí být vždy dostatečná tak, aby se krab mohl ponořit. Základem spokojeného života je pro zvíře voda čistá, musí být tedy možná buď častá výměna nebo je potřeba zainvestovat do kvalitní filtrace. Na souš i do vody je pak možné umístit různé kameny a větve, krabi se rádi schovávají.

Je ale nutné budovat interiér s rozmyslem – tito tvorové mají také ve zvyku se zahrabávat, a tak se nesmí stát, že podhrabaný kámen nám mazlíčka zavalí. Za účelem zahrabávání je pak dobré na souši nechat část povrchu vystlaného větší vrstvou teraristického písku či lignocelu. Vhodné je doplnit obydlí i různými rostlinami, je ovšem nutné vybírat netoxické a ošetřené pro terária (tedy bez pesticidů). Rostlinná strava netvoří u těchto krabů základ, budou mít ale nejspíš tendence některé lístečky oždibovat. 

Teplo a pestrá strava

V akvateráriu především nesmí chybět zdroje UVA a UVB záření, které jsou nutné pro zdravý vývoj krunýře. Stejně tak k nezbytnému vybavení patří zdroj světla a tepla. Krabům udržujeme denní cyklus a také jim umožníme možnost se lokálně ohřívat. Celková teplota vzduchu by se ale měla pohybovat mezi 22 až 28 °C, stejně tak voda by měla mít 20 až 24 °C. Noční teploty vzduchu mohou být trochu nižší, neměly by ale klesnout pod 20 °C. 

Tito krabi jsou všežravci, v přírodě většinou fungují jako požírači vodních mršin. Na jednu stranu tak mohou žít v jedné nádrži s rybami, zároveň ale rybí maso patří mezi důležitou součást jídelníčku. Někteří chovatelé v tomto směru doporučují nespoléhat na pravidelné kupování syrových ryb, ale zkusit krabům dávat prémiové kočičí granule s vysokým obsahem rybího masa. Ocení i plže, například okružáky (prodávají se často ve zverimexech), nesmíme ale podceňovat celkovou pestrost stravy. Proto je vhodné dávat i zeleninu, ovoce, kořínky a podobně. Také se dnes již prodávají různé speciální směsi pro korýše, dobré je také doplňovat vápník. 

Až dvanáct let

Svlékání u těchto korýšů trvá až několik dní, dochází k němu ale poměrně zřídka. Klíčem k úspěšnému svlečení krunýře je klid, vhodný úkryt a vysoká vlhkost vzduchu v teráriu. Při svlékání se také většinou obnoví končetina, pokud o ni dříve přišel.

Krabi suchozemští žijí poměrně dlouho, výjimkou nebývá i věk 12 let. Nejsou tedy sezónním mazlíčkem a jejich chovu je potřeba být aspoň trochu oddaný. Pravda, není to tvor, se kterým byste se pomazlili jako se savcem. Na druhou stranu ale představují pozoruhodný a půvabný organismus.

Krab suchozemský je u nás cenově dostupný a jak jsme řekli, je vhodný i pro začátečníky. Komu jsou blízcí vodní tvorové a zároveň touží po něčem exotičtějším než rybičky, ten může v krabech najít toho pravého mazlíčka. 

Zdroje:  Vlastní , aquariumbreeder.com

Nejnovější články