Načítání obsahu, prosím počkejte

Šneci v akvárku nejsou vetřelci, ale užiteční pomocníci

10. 8. 2021 – 11:21
0
Šneci v akvárku nejsou vetřelci, ale užiteční pomocníci Šneci v akváriu nemusí být jen nevítaní vetřelci | zdroj: Profimedia

Šneci v akváriu jsou pro mnoho chovatelů rybiček noční můrou. Přinesou si je většinou s novou vodní rostlinou a když mají podmínky, dokážou se velmi rychle přemnožit. Ve skutečnosti akvarijní šneci nijak neškodí, naopak jsou velmi užiteční.

Šneci nejsou zpravidla vítaným hostem akvária. Vyhnout se jim ale dá jen stěží, možností je například propláchnout nové rostliny ve slabém roztoku hypermanganu, ale ani to není stoprocentní. Pravdou však je, že byste přemnoženým šnekům místo nadávek a likvidace měli spíše poděkovat.

Jejich rychlé množení je totiž důkazem o tom, že v akváriu není vše v pořádku. Je v něm například příliš mnoho řas a zbytků krmiva, což značí, že jsou rybky překrmované. Pokud totiž šneci nemají dost jídla, nerozmnožují se. Nebo alespoň ne tak rychle. Jejich počet je tak skvělým signálem, že máte svou péči o akvárko vylepšit.

Nejčastější šnečí „vetřelci“

To, že šneci jsou užiteční a mohou akváriu pomoci, dokazuje i jejich poměrně rozsáhlá nabídka v obchodech pro akvaristy. Některé šneky si chovatelé kupují i cíleně kvůli jejich zbarvení, protože dokážou akvárium příjemně ozvláštnit.

Nejčastěji mezi rybičkami objevíte až čtyřcetimetrového okružáka kanadského, který je právě typem plže doneseného s rostlinou. Živí se řasami, zbytky krmiv a mrtvými živočichy v akváriu.

Druhým nejčastějším šnečím obyvatelem akvárií je levatka ostrá, která je poměrně rychlým plžem, který zbavuje stěny řas a poradí si i s mastnotou na hladině. Častý návštěvník je také piskořka věžovitá, která žije zahrabaná ve dně a živí se zbytky, které na něj dopadnou. Je užitečným indikátorem kvality vody – pokud je problém, leze až k hladině.

V případě, že šnečí nadělení neuhlídáte a ruční vybírání nezabírá, je nejvhodnější čas na to pořídit si surmovku vražednou, mezi akvaristy známou spíš jako clea helena. Tento třícentimetrový plž si  se šnečí invazí hravě poradí – vrhne se na ně a vycucne je z ulity.

Zdroje:  Vlastní , surpanblog.cz

Nejnovější články