Načítání obsahu, prosím počkejte

Proč vám v akváriu věčně umírají rybičky

27. 5. 2022 – 17:09
0
Proč vám v akváriu věčně umírají rybičky Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Akvárium plné pestrých rybek má blahodárné účinky na lidi v jejich blízkosti. Jenže chov ryb má i svá úskalí – jsou velmi náchylné na stres a zároveň nepatří zrovna mezi dlouhověká zvířata. Bohužel ryb však hyne kvůli nedostatečné péči. Na co si dávat pozor?

Pokud se vám stává, že častěji, než je vám milé, lovíte z akvária mrtvé rybky, není to zpravidla ani tak vinou zanedbání péče, jako spíš její nesprávnou volbou a nepochopením potřeb vašich rybiček.

Předpokladem úspěšného chovu akvarijních rybek je prevence před nemocemi a ochrana ryb před stresem. Nemocem se sice nedá zcela zabránit, ale lze snížit pravděpodobnost jejich výskytu, nebo alespoň rozšíření napříč celým akváriem.

Pozor na zavlečení nemoci

Když se chystáte pořídit novou rybku, zastavte se chvíli před akváriem a pozorně pozorujte ryby v něm. Pokud si u některé z nich všimnete bílých skvrn na těle, plavání bokem, různých stop na ploutvích, pomalejšího nebo naopak podivného pohybu, raději byste měli koupit odložit.

Nejen vybrané ryby, ale jakékoli z daného akvária. Vzhledem k tomu, že plavou ve stejné vodě, je pravděpodobné, že se u nich nákaza také časem projeví. A určitě byste nebyli rádi, kdyby to bylo až ve chvíli, kdy jste zvíře umístili do vaše akvária mezi zdravé ryby… I tak by vždy měla nově příchozí rybku čekat kratší preventivní karanténa.

Okamžitý odchod z prodejny by měl být také samozřejmostí, pokud si všimnete nedostatečné hygieny akvárií. Ryby sice mohou působit na první pohled zdravě, ale nač riskovat.

Zabraňte stresu

Další nejčastější příčinou úhynu ryb je stres. Rybky jsou velmi citlivá stvoření a stres jim vůbec nedělá dobře. Navíc u vystresované ryby pak snadno vypukne nějaká nemoc. Vyvarujte se tak například klepání na akvárium, zábleskům světla v jeho blízkosti (focení s bleskem ale i třeba problikávající zářivka) nebo výraznějším pohybům. O nájezdům koček na nádrž ani nemluvě.

Pro blaho vašich rybiček také myslete na jejich nároky na životní prostor, teplotu a krmení. Mnohdy ryby hynou, protože nemají dostatek prostoru, je jich v akváriu příliš mnoho. Mohou mít kvůli tomu nedostatek kyslíku. Ten může být daný i špatnou hygienou a s ní vysokou hladinou dusíku uvolňujícího se z výkalů. Ideální je tedy pořídit si měřič hladin kyslíku a čpavku. Stejně jako kvalitní teploměr a hustoměr pro kontrolu slanosti v mořských akváriích. O kvalitní filtraci snad ani nemusí být řeč.

Přílišnému znečištění ale můžete i zabránit například tím, že nebudete rybky překrmovat. Pokud dostanou jídla příliš mnoho, nesnědí ho a to pak klesá ke dnu a kazí se.

Nenásilná výměna vody

Rybám může způsobovat stres také výměna vody v akváriu, ať už kvůli „namačkání se“ v dočasné nádobě, nebo výměnou velkého množství vody najednou. Nikdy byste neměli měnit celý objem, zůstat by mělo zhruba 40 procent původní vody, zbytek pak dolijte odstátou vodou bez jakýchkoli přísad a chemikálií.

Při výměně vody s rybami zacházejte jemně, vyhněte se otřesům, prudkým pohybům i přemístění do příliš malých dočasných nádob.

A ještě jedna – možná logická rada – dobře volte osazenstvo akvária. Ne všechny ryby se navzájem snáší. Mohou se začít navzájem napadat, nebo dokonce rovnou požírat. Třeba taková betta se nesnese v podstatě s žádnou další rybou… 

Zdroje:  Vlastní , animalwised.com

Nejnovější články