Načítání obsahu, prosím počkejte

Kočka, která působí ostražitě, ale je to mazel

29. 12. 2019 – 9:03
0
Kočka, která působí ostražitě, ale je to mazel Havana Brown je kočičí lady | zdroj: Profimedia

Kočky plemene Havana jsou spíše vzácné a nemají příliš dlouhou historii. Na zajímavosti jim to však neubírá. Naopak! Víte, proč vypadají pořád "v pozoru?"

Kočky Havana, někdy nazývané Havana brown, "vznikly" v 50. letech ve Velké Británii. Právě tam chovatelé zkřížili siamské kočky s domácími krátkosrstými kočkami. Nejdříve se zaměřili na kočky s čokoládovým zbarvením. Počátky tak Havana sdílí s krátkosrstou orientální kočkou, Havana se však později začala vyvíjet po vlastní ose a od "orientálek" se poněkud odlišuje.

Kořeny kočky plemene Havana mají zřejmě už u takzvaných švýcarských horských koček zdokumentovaných v 19. století. Ačkoliv přímo ony nebyly ke křížení, z něhož se zrodila Havana, využity, neboť už v první polovině 20. století vymizely, jejich geny patrně nesly siamky, díky nimž Havana spatřila světlo světa. Mimochodem, v současnosti je nejpopulárnější ve Spojených státech amerických.

Havana je středně velká, dobře osvalená kočka s váhou do čtyř kilogramů. Má dlouhé nohy, zadní výrazně delší než přední. Na Havana je pak nepřehlédnutelná její hlava s výrazným čumákem i vousky.

Oči jsou oválné a zelené a mají ostražitý výraz - dojem, že je kočka "pořád ve střehu" navíc posiluje i tvar ušisek. Srst, kterou se Havana pyšní, je krátká, a přesto překrásná. Půvabně se totiž leskne. Dá se tedy říci, že s malým množstvím námahy vám tato kočka udělá hodně "parády".

Srst stačí jen občas pročesat, též velice málo líná. Co se zbarvení týče, pro výstavy jsou povoleny jen čokoládové a lila. Říká se, že svůj název získala proto, že její hnědá srst připomíná barvou kubánské doutníky.

Hlavně vám však Havana věnuje spoustu lásky! Patří totiž k plemenům se vskutku dobrou povahou. Havana se dobře snese s dalšími kočkami i jinými domácími zvířaty. Je inteligentní, hravá a aktivní. Miluje společnost a členy své lidské rodiny, děti nevyjímaje.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články