Načítání obsahu, prosím počkejte

Na dovolenou s pejskem? Jeďte s ním pod stan!

Na dovolenou s pejskem? Jeďte s ním pod stan! Ideální dovolená je pro vašeho pejska taková, kterou může strávit s vámi. Třeba pod stanem | zdroj: Profimedia

Plánujete v létě dovolenou pod stanem a nevíte, co se svým psem? Vemte ho klidně s sebou - většina kempů je na přítomnost hafanů připravená. Jen je potřeba se předem zeptat a respektovat pravidla.

Procházky a pobyt na čerstvém vzduchu si nepochybně užije ještě více než vy. Kromě toho vám jeho společnost a nadšení bude neustále připomínat, abyste zapomněli na starosti a užívali si momentu. Kempování a turistika se psy má ale trochu jiná pravidla a vyžaduje více plánování.

Jestli se chystáte na svůj první velký výlet, je dobré jej svému chlupáči ušít na míru. Obecně platí, že jestli jste majitelem neposedného a uštěkaného psa, měli byste hledat velké kempy, které mají odlehlá místa, kde nebudete rušit ostatní.

Pokud si nejste stoprocentně jisti poslušností svého psa, nikdy jej nepouštějte z vodítka. Pes, který vám ve městě spořádaně chodí u nohy, se může v přírodě projevovat úplně jinak a pokud vám zmizí z dohledu ve snaze ulovit zajíce, mají myslivci volnou ruku konat jakkoliv, aby ochránili zvěř ve svém revíru. Nezapomeňte ani na fyzickou kondici svého kamaráda. Jestli byl doposud zvyklý jen na krátké venčící procházky v parku, těžko s vámi napoprvé ujde padesát kilometrů.

Balte pro vás pro oba

Ať už se váš výlet koná za hranicemi nebo v rodné krajině, nezapomeňte na všechny psí náležitosti. Nutností jsou doklady, očkovací průkaz a identifikační známky na obojku, na které je dobré uvést také kontakt na vás pro případ, že by se pejsek zatoulal.

Jinak bude potřebovat totéž, co vy. Něco na spaní, něco k jídlu a pití a - věřte tomu nebo ne, pohodlnou obuv. Pokud máte v plánu jen menší výlety v nenáročném terénu, vystačí si pejsek s holými tlapkami. Jestli ale jdete do hor a plánujete denně ujít čtyřicet kilometrů, budou citlivé polštářky tlapek potřebovat ochranu.

Psí boty se dají najít ve většině lepších zverimexů či internetových obchodů. Jestli je cíl vašeho výletu zasněžený vrchol, investujte i do psí bundy a spacáku. Nezapomeňte ani na psí lékárničku pro případ úrazu, kartáč na vyčesávání srsti a hračky pro dlouhou chvíli.

Předem si naplánujte trasu a vyberte kempy, ve kterých přijímají psy. Rezervujte si kemp předem a zjistěte, jaká má pravidla a poplatky. Dobré je také najít nejbližšího veterináře. Pejska nechte naočkovat a dejte mu repelentní obojek, ten ho ochránil proti blechám, klíšťatům a jiným parazitům.

Respektujte pravidla

Všechny kempy a tábořiště mají seznam pravidel, která musíte dodržovat. Ani toho nejposlušnějšího psa v kempu nepouštějte z vodítka. Ne všichni jsou takovými milovníky zvířat jako vy, některé by váš chlupáč mohl i pořádně vyděsit. Po svém pejskovi vždy uklízejte - to však platí i mimo kemp. Každý pejskař by s sebou vždy měl mít sáčky na výkaly, a to ať už je ve městě, či v přírodě.

Pejsek by taky nikdy neměl být ponechán o samotě. Je to přeci společná dovolená, tak byste měli být spolu. Ani ten nejbenevolentnější kemp vám nedovolí zvíře nechávat bez dohledu pobíhat po areálu.

A nejdůležitější pravidlo: Snažte se, aby si dovolenou užili všichni. Vy, lidé v okolí i váš čtyřnohý kamarád. Jestli je unavený, nechte jej odpočinout. Mějte při sobě vždy zásoby vody a jídla - všichni máme při výšlapu rádi po ruce (či po tlapce?) malou svačinu. Kempování může být skvělá společná zkušenost, která vás sblíží a dá vám více společných vzpomínek.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články