Načítání obsahu, prosím počkejte

Letíte na dovolenou? Svého psa či kočku vezměte s sebou!

11. 11. 2019 – 10:17
0
Letíte na dovolenou? Svého psa či kočku vezměte s sebou! Existuje dokonce privátní luxusní letoun určený k VIP přepravě zvířat, jako je tento na snímku | zdroj: Profimedia

Jaké nástrahy na vás čekají, rozhodnete-li se přibrat do letadla i svého pejska či kočičku?

Důležitým prvním krokem, který žádný cestovatel nesmí podcenit, je zamyšlení se nad tím, kam vlastně jedete. Jaká je vaše destinace a jaké podmínky daná země vyžaduje pro vstup na své území?

Pro vás je váš pejsek sice vrcholem roztomilosti. Dobře víte, že by nikomu neublížil a znáte jeho chování. Některé země však jeho a s ní i vaši přítomnost nemusí považovat za přínosnou. Při plánování cesty je tedy nezbytné zjistit, jaké existují předpisy a omezení. Tyto informace vám poskytne Státní veterinární správa ČR či velvyslanectví dané země.

Mějte na paměti, že cestování je povoleno pouze se zdravými zvířaty a i tak vám v určitých případech může být přeprava zakázána.

profimedia-0424524508 Míca v luxusním letounu pro přepravu VIP zvířat | zdroj: Profimedia

Nutností je mít všechny platné cestovní doklady a potřebná je i zdravotní knížka potvrzující očkování proti vzteklině. Některé země však mají i další požadavky. Například do Velké Británie či do Finska vás nepustí bez důkazu, že byl váš mazlíček nejpozději 24 hodin před odletem řádně odčerven. 

Když už víte, že v cílové destinaci vašeho chlupáče rádi přivítají, je na čase poohlédnout se po té správné aerolince. Každá má totiž jiná pravidla a některé aerolinie zvířátka vůbec nepřepravují. Než si tedy koupíte last minute letenku za báječnou cenu, ověřte si, že vaše zvířátko nebude muset zůstat samo doma. 

Kam s ním? Vejde se do kufru?

Pro přepravu zvířete v letadle existují tři možnosti. Jestliže máte kočku či malého pejska, může jít většinou na palubu s vámi. Nikdy však po svých. Musí být dobře zajištěn v přepravce s nepropustným dnem. Velikost přepravky musí odpovídat rozměrům příručního zavazadla a celková váha i s mazlíkem nesmí překročit osm kilogramů. Přepravku si pak v letadle dáte pod nohy a ať vás ani nenapadne svého mazlíčka v průběhu letu pouštět ven!

Větší zvířata (limit je obvykle 32 kg i s klecí), se často přepravují v zavazadlovém prostoru letadla. Schránka musí být dostatečně velká na to, aby se v ní zvíře mohlo otočit a lehnout si. Musí být však pevná a mít otvory na dýchání, samozřejmostí je dostatek jídla a vody. Bedna navíc musí být popsána vašimi kontaktními údaji.

Jestliže je váš miláček ještě větší, nezbývá vám jiná možnost, než jej přepravit v nákladovém prostoru. 

Zadarmo to nebude, počítejte s tím

Cena přepravy záleží na vybrané letecké společnosti i na velikosti zvířete a klece. Vždy se však jedná o výdaj navíc, se kterým je nutné počítat. Například České aerolinie si za přepravu malého zvířete na palubě účtují kolem patnácti set korun, za přepravu v zavazadlovém prostoru už něco přes tři tisíce.

Mějte na paměti, že pro vašeho zvířecího kamaráda není cestování ani tak vzrušující, jako spíš děsivé. Před jakoukoliv cestou se poraďte s veterinářem a případně si můžete nechat předepsat sedativa. Nikdy však tyto otázky neřešte sami a bez domluvy s odborníkem svému zvířeti žádné léky nepodávejte. V případě, že jedete na kratší dovolenou, stojí za zvážení, zda zvířátku raději nenajít hlídání či nepronajmout zvířecí hotel. Určitě by se vám tím oběma ušetřila spousta nervů.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články