Načítání obsahu, prosím počkejte

Zánět močových cest: Velké a nebezpečné trápení koček a kocourů

1. 8. 2019 – 16:11
0
Zánět močových cest: Velké a nebezpečné trápení koček a kocourů Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Fanoušky koček a memů nedávno zarmoutila zpráva, že slavná věčně zamračená kočičí celebrita jménem Grumpy Cat zemřela. Sedmileté míce se staly osudné komplikace spojené se zánětem močových cest, který je strašákem koček všech plemen i věku. Jak tuto nebezpečnou nemoc rozpoznat a jak jí předcházet?

Kocourovi Foggovi bylo něco přes rok, když začal být mrzutý a "ukňouraný". Neměl chuť k jídlu, byl bez nálady. Brzy jeho majitel přišel na to, že lehce odrostlý kocourek hrabe v kočičím záchodě, ale moc nemočí. A pokud ano, tak trochu – a krev.

Následovala okamžitá cesta na veterinu a dvouměsíční léčba, během níž byl kocour i několik dni hospitalizován.

Nemoc u kočky Mic měla ještě dramatičtější start. Ke zvěrolékaři ji majitelé odvezli poté, co ji našli v kaluži krve. Diagnóza obou zvířat byla totožná – zánět močových cest. Nemoc, mezi jejíž další projevy patří i apatie zvířat či to, že naříkají při močení, může mít fatální následky.

Na co si dát pozor

Příčin je přitom celá řada. Někdy je to nekvalitní krmivo, které mění moč z kyselé na zásaditou, v níž se snadno tvoří struvovité kameny.

Nebezpečné je i to, když zvíře málo pije. Moč se pak zahustí a ucpe močovou trubici. Zánět však může způsobit i infekce. Někdy je tato nemoc spjata s neurologickými či anatomickými potížemi zvířete, častým spouštěčem bývá i stres, ať už v důsledku traumatické události, například úleku, nebo z toho, že zvíře někdo z jeho blízkých, třeba jen na kratší čas, opustí.

Existují však kočky, které mají k těmto potížím prostě sklony. Ke struvovitým kamenům mají predispozice například domácí krátkosrstá, perská a himalájská kočka, k oxalátům, které vznikají naopak v příliš kyselé moči, pak opět poslední dvě jmenované. Zatímco struvovité kameny trápí spíše mladší kočky – do zhruba pěti let, oxaláty trápí většinou starší zvířata.

Kamínky dráždí sliznici, která produkuje hlen a společně z krví tak může ucpat močovou trubici a způsobit zánět.

Co se nerozpustí

A léčba? V případě ucpání močové trubice veterinář odstraní "překážku" a vyléčí zánět. Struvovité či vzácnější kameny s močanem amonným či cystinové krystaly, se dají "rozpustit" vhodnou dietou. Oxaláty je bohužel nutno vyjmout chirurgicky.

Zatímco u Mic dle názoru veterináře zavinilo onemocnění to, že kočka v zimě chodila po posoleném sněhu a olizovala si tlapky, u Fogga nebyla přesná příčina nijak diagnostikována.

Obě zvířata přežila a uzdravila se, ale nadále musela baštit speciální krmivo – které jim naštěstí začalo docela šmakovat.

Zdroje:  Český rozhlas , catmania.cz

Nejnovější články