Načítání obsahu, prosím počkejte

Proč kočky lákají plasty a na co dát pozor

18. 4. 2023 – 8:59
0
Proč kočky lákají plasty a na co dát pozor Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Někteří chovatelé koček se setkali se zvláštním jevem: jejich mazlíčky neodolatelně přitahují plasty a plastové povrchy. Kočky mohou mít rády jak pachy těchto materiálů, tak například zvláštní zvuky, které vydávají. Část z nich pak plasty přímo olizuje, což je chování, které lidé ne vždy vítají.

Jaké jsou nejčastější příčiny takového olizování plastů? Někdy je situace zcela prozaická: na povrchu ulpívají zbytky nějakých chutí, které kočičí jazýčky přitahují, obzvlášť v kombinaci s jejich citlivým čichem. To není vždycky úplně bezpečné, neboť hrozí například pohlcení plastu. Většina igelitových tašek a potravinových sáčků se vyrábí z etylénu nebo z polyetylénu, což jsou materiály, které velmi snadno přijímají zápach. Někdy tak kočka dovede až překvapit vehemencí, s jakou se snaží dostat k vyhozenému sáčku od ryby či masa.

Některé plasty pak mohou kočkám přímo chutnat samy o sobě. Mnohé tašky bývají ošetřeny tzv. stearáty, což jsou v podstatě deriváty nasycených mastných kyselin. Vzdáleně tak možná chuť při olizování takových tašek může kočce připomínat živočišnou, olejovitou příchuť něčeho živého. To je ještě umocněno s moderními materiály, které se dovedou rozložit v přírodě. Takové „bioplasty“ se totiž vyrábí pomocí kukuřičného škrobu, což kočky také cítí.

Jak jsme také uvedli v úvodu, někdy stačí k lákavosti samotné zvuky plastu. Někteří odborníci na kočičí chování se domnívají, že pískavé zvuky, jaké vznikají tažením hrubého kočičího jazyku po igelitové tašce, mohou zvířatům připomínat podvědomě pískání jejich přirozené kořisti. Ještě dodejme, že existuje i psychická porucha zvaná pika, při které má tvor tendence pojídat věci, které nejsou stravitelnou potravou. I u koček se pika objevuje a není extrémně vzácná.

Olizování není problém, spolknutí ano

Pokud vaše kočka občas olizuje plasty a plastové tašky, tak to samo o sobě – při zachování základní hygieny – není problém. To se ovšem mění buď pokud zvíře kus igelitu pozře nebo když se jeho chování mění v obsesivní a úzkostlivé. V obou případech je potřeba vyhledat pomoc veterináře. Plast může projít neškodně trávícím traktem, stejně tak ale hrozí ucpání organismu a je proto potřeba se poradit s odborníkem o dalším postupu.

Důležité je, jak velký kus plastu kočka snědla – někdy se čeká, až vyjde přirozeně ven, jindy je už dopředu jasné, že bez chirurgického zákroku hrozí těžké komplikace. U zmiňovaného obsesivního chování se pak hledají psychické příčiny – nejčastěji souvisí s úzkostnými poruchami či nějakým neviděným zdrojem silného stresu.

Obecně je lepší potenciálně nebezpečné materiály držet mimo kočičí dosah. Plastové tašky hned po vybalení nákupu pečlivě uschovat, případně používat látkové a jiné materiály. S kočkou v bytě je potřeba myslet na to, že i obyčejný mikrotenový sáček od svačiny se může stát nebezpečím pro zdraví zvířete.

Zdroje:  vlastní , catster.com

Nejnovější články