Načítání obsahu, prosím počkejte

Pět bodů pro spokojenou rybku

28. 1. 2023 – 17:25
0
Pět bodů pro spokojenou rybku Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Je smutným faktem, že vodní tvorové ne vždy vyvolávají tak silné emocionální odezvy, jako je tomu třeba u savců. Spíše se budeme rozplývat nad roztomilým kotětem než rybkou. Lidmi otřese zpráva o tom, že týraný pes zemřel ve špíně – u ryby udušené v nečištěném akváriu nebývá reakce tak silná. Přitom i akvarijní rybky si nepochybně zaslouží, aby prožily spokojený a klidný život, a aby na jejich kvalitu života chovatelé dohlíželi s tou největší pečlivostí. Které faktory tedy ovlivňují to, zda jsou chované ryby šťastné?

Někdy je dobré si připomenout, že podle postupně se vršících poznatků vědců se zdá, že i ryby mají mnohem komplexnější emotivní svět, než se dříve soudilo. Dokáží cítit strach, úzkost, ba dokonce i bolest (o čemž se mimochodem dlouho pochybovalo). Zároveň různé studie ukazují, že ani inteligenci či paměť domácích zvířat žijících pod vodou nesmíme podceňovat.

Zároveň patří akvarijní rybky mezi jedny z nejoblíbenějších domácích zvířat. Velmi často se ale do akvaristiky s nadšením vrhají úplní začátečníci, kteří si ne vždy uvědomí, na co všechno si musí dávat pozor. Následující body budou zkušeným milovníkům rybiček dobře známé, pro ty začínající ale mohou poskytnout alespoň základní návod. Co všechno tedy ovlivňuje „životní štěstí“ rybího mazlíčka? 

Krmení 

V chovatelských potřebách se prodávají různé druhy krmení, zároveň by se mohlo zdát, že u nenáročného chovu člověk vystačí s jednou univerzální směsí. Nutriční potřeby různých druhů ryb se ale mohou velmi lišit. Některé tak například ocení pamlsky s vysokým obsahem bílkovin (např. červíky), oblíbeným zlatým rybkám naopak může přemíra proteinů dokonce uškodit. Důležitou otázkou je i množství stravy – výpočet podle počtu kusů v akváriu nemusí zrcadlit rozdílný apetit ryb podle věku. Chybou zhoršující životní poměry vodních mazlíčků jsou tak oba extrémy: akvárium zaneřáděné příliš velkým množstvím potravy, na opačném spektru pak leží ryby hladovějící nedostatkem krmiva. 

Voda 

Ryby produkují hodně odpadu, v akváriu se tak rychle hromadí dusičnany, čpavek a další látky. Existují různá monitorovací zařízení, ta se ale týkají spíše náročnějších chovatelů. Začátečníkům se tak často stává, že kvalitu vody podcení. To je ale stejné, jako bychom nehleděli na kvalitu vzduchu, který dýcháme. Šťastná rybka tedy potřebuje mít své vodní obydlí často čištěné, plněné vodou bez chlóru a s ideálním PH. Bavíme se samozřejmě o rybách sladkovodních, sledování salinity u mořských ryb je ještě samostatný problém. Výzkum britských veterinářů naznačil, že právě v kvalitě vody bývá jedna z nejčastějších chyb začínajících akvaristů. 

Zdraví 

Rybky patří mezi mazlíčky, jejichž zdravotní stav se nejhůře sleduje. Chovateli může trvat dlouho, než si všimne případného zranění nebo projevů nemoci – ba dokonce ve větších skupinkách může chvíli trvat, než vůbec zpozorujeme, že nějaká rybka uhynula. Zranění jsou u ryb možná ještě častější než nemoci, i poklidné druhy totiž mají tendenci ve skupině zápasy řešit hierarchii. Je potřeba rybky pravidelně kontrolovat – všímat si jejich pohybu, vitality, stavu šupin a ploutví a podobně. Zdravotní problémy, infekce či napadení parazity se dají snáze řešit, pokud se odhalí včas. 

Normální chování a přirozené podmínky 

Je trochu těžké říci, co je to vlastně u ryb normální chování. Podle některých názorů dokonce patří rybky mezi nejméně poznaná domácí zvířata – zatímco u psů či koček existují popisy těch nejmenších detailů řeči těla, u ryb podobné přehledy často chybí.  

Zajímavé je ale zjistit si, jak dané druhy fungují v přírodě, a pokoušet se jim nabídnout alespoň základně stejné podmínky v akváriu. Vytváří rybičky dánio nebo neonky hejna o alespoň šesti jedincích? Nebudeme je trápit samotou. Jsou jiné druhy spíše samotáři? Zbytečně nevyvoláváme konflikt konkurencí. Mají některé rybky raději členité dno plné skrýší? Zahrajme si na architekty. V zásadě platí, že je potřeba hledat rovnováhu mezi přeplněným akváriem, které je zdrojem nemocí a konfliktů, a akváriem prázdným, kde chovaní jedinci mají málo sociálních interakcí. 

Minimalizování strachu a stresu 

Jak jsme řekli na začátku, nesmíme podceňovat emoční svět ani u malých rybek. Nemluvě o tom, že každému organismu je vlastní, že pod vlivem stresu chřadne a neprospívá. Existuje několik možností, jak se může rybka dostávat dlouhodobě do pocitu napětí a strachu. Typickým příkladem je špatné složení chované skupinky, kde větší druhy začnou šikanovat menší, nepouští je k žrádlu a podobně.

Ryby jsou ale citlivé i na věci mimo akvárium. Změny teploty vody kvůli blízkosti akvária, vibrace z blízkého spotřebiče, neutuchající výpady domácí kočky – možných zdrojů stresů „tam za sklem“ je mnoho a je na zodpovědnosti chovatele, aby se jim snažil předcházet. 

Mohlo by se zdát, že pořízení si akvária s rybkami je nakonec až příliš náročná záležitost. Kdo to ale s péčí o domácího mazlíčka myslí vážně, ten nakonec vždycky zjistí, že realita nebývá tak obtížná, jak se na začátku zdálo. Odměnou za citlivý a pozorný přístup je pak pohled na spokojené, prospívající rybičky. Ne nadarmo se říká, že pohled do dobře vystavěného akvária je tou nejlepší relaxací.

Zdroje:  Vlastní , thesprucepets.com

Nejnovější články