Načítání obsahu, prosím počkejte

Začínáme s akvaristikou: Jaké zvolit akvárium

24. 10. 2020 – 8:21
0
Začínáme s akvaristikou: Jaké zvolit akvárium Jsou kulatá akvárka vhodná? | zdroj: Profimedia

Ať už jste se rozhodli začít s chovem rybiček, protože se doma nechcete cítit sami, potřebujete ukojit touhu po tom se o někoho (nenáročného) starat, nebo jen toužíte po živé dekoraci bytu, musíte se na úvod rozhodnout, jaké akvárium zvolíte svým rybkám jako nový domov.

Pokud začínáte s akvaristikou skutečně od nuly, může vás lákat pořídit si na zkoušku něco menšího. Případně jen vizuálně atraktivní kulaté akvárko. Nedělejte to však – naopak by to mohlo váš budoucí zájem o akvaristiku zcela pohřbít. Údržba malého akvária, natož o toho mini bez filtrů, je totiž mnohem náročnější. Ideální je pro začátek zvolit akvárium o objemu zhruba 60 litrů.

Ještě než naběhnete do obchodu, musíte si promyslet nejen velikost nádoby. Ve chvíli nákupu byste už předem měli vědět, zda se chystáte založit sladkovodní nebo mořské akvárium, kolik rybek plánujete chovat, ale i to, kde bude akvárium stát. Umístění totiž není důležité jen kvůli světlu, významnou roli hrají i rozměr a váha plánovaného akvária. Kvalitní akvárium totiž něco váží, plus si k tomu musíte připočítat váhu vody a dna. Takže rozměrnější "rybí domky" umisťujte raději k nosným stěnám…

Set, nebo podle svého

Jestliže se jako začátečník ztrácíte v tom, jaké zvolit příslušenství, je ideální volbou koupě setu. Tedy kompletně vybaveného akvária včetně technického vybavení v podobě filtru, osvětlení, topítka, dekorací a často i zeminou na dno. Ceny se podle velikosti a vymazlení obsahu pohybují mezi dvěma a deseti tisíci. Pak už stačí jen vybrat rybičky a napustit vodu, případně ještě dokoupit nějaké rostlinky.

Druhou možností je sestavit si akvárium sami. To však chce jisté zkušenosti nebo mít po ruce zkušeného chovatele, který se založením akvária poradí.

Mořské, nebo sladkovodní?

Před volbou technických parametrů a typu akvária byste už měli vědět, zda plánujete chovat sladkovodní, nebo mořské ryby. Pro začátečníky je snazší založit si sladkovodní akvárium, které nejenže má nižší pořizovací cenu, nižší náklady na údržbu, ale je i jednodušší na péči. Navíc stačí odstátá kohoutková voda.

Mořské akvárium je sice zpravidla hezčí, ale náročnost péče je o řád výš. Mořské ryby potřebují speciální krmení, speciální akvarijní mořskou vodu a také je náročnější údržba, o vyšší pořizovací ceně zařízení i samotných rybiček ani nemluvě.

Nejlepší jsou lepená akvária

Když už máte vybraný obsah, můžete volit tvar a hlavně materiál samotného akvária. Například akvária s kovovými rámy nejsou vhodná pro slanou vodu, protože časem podléhají korozi. Důležitá je i tloušťka stěn, aby udržely tlak vody.

Z hlediska kvality a funkce jsou nejlepší skleněná akvária bez rámu, u kterých jsou k sobě skla lepena silikonovým kaučukem. Druhou možností jsou zmíněné nádoby s kovovými rámy a v úvahu připadají i plastová akvária, která však nejsou vhodná pro větší objem, protože může tlakem vody dojít k deformacím a navíc poskytují horší viditelnost.

Samostatnou kapitolou jsou malá celoskleněná, většinou kulatá akvária, která sice jsou designově zajímavá, nicméně rybám přináší spíš utrpení. Kvůli zakřivení prostoru se v nich hůř orientují, horší je práce s akvarijní technikou a prakticky se hodí asi jen, když chcete chovat jednu samotnou rybku bojovnici.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články