Načítání obsahu, prosím počkejte

Nemoc slábnoucího srdce u fretek

26. 10. 2022 – 17:15
0
Nemoc slábnoucího srdce u fretek Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Kromě infekčních chorob ohrožují mazlíčky také problémy, jejichž podstata nespočívá v napadení organismu zvenčí. Na prvním místě nás asi napadne rakovinné bujení, může jít ale i o různé druhy vrozených vad či degenerativních onemocnění. Příkladem takové choroby je dilatační kardiomyopatie, porucha srdeční činnosti, na kterou jsou obzvlášť náchylné stárnoucí fretky.

Tato forma degenerativního onemocnění srdce se vyskytuje u různých tvorů, člověka nevyjímaje. U fretek se ale jedná o asi nejčastější srdeční nemoc. V obecném povědomí je tato porucha známá i jako zvětšení srdce, ačkoliv tento název se někdy používá i pro jinou (hypertrofickou) formu kardiomyopatie. V jejím průběhu dochází k odumírání vláken srdečního svalu a jejich nahrazení nepružnou, fibrotickou tkání. Důsledkem je ztráta funkčnosti srdce, které přichází o schopnost pumpovat v dostatečné míře krev.

Ke zvětšení srdce dochází, neboť v orgánu zprvu část krve zůstává a neodchází řečištěm pryč tak, jak by měla. Už to samo o sobě je bolestivé, smrtící pak bývá nedostatečné vyživování zbytku těla. Mezi symptomy patří blednutí až modrání kůže, problémy s dechem, letargie a ztráta chuti k jídlu i hmotnosti. Chorobu navíc doprovází hromadění tekutiny na hrudi a sekundární záněty vznikající špatným prokrvením. Obzvlášť mechanismus vzniku nahromaděné tekutiny je velmi nepříjemný, v podstatě dochází kvůli příliš pomalému proudění k prosakování krevního séra žilními stěnami ven do tělních dutin.

Léky a dieta

Diagnóza probíhá na základě sledování srdečních šelestů a celkové činnosti srdce. Při podezření na kardiomyopatii – leccos napoví právě projevy podobné chudokrevnosti – je proto potřeba vyhledat pomoc zvěrolékaře. Na pozoru by se měli mít všichni chovatelé fretek starších dvou let.

Při včasném podchycení se může dařit řešit jednotlivé srdeční abnormality. Obzvlášť důležité je bránit hromadění tekutiny na hrudníku a v břišní dutině, toho se dosahuje pomocí močopudných prostředků. Pomáhá i výrazné snížení množství přijímané soli. Existují i medikace na posílení srdečního svalu, stejně jako metody účinné pomoci při problémech s dýcháním.

V podstatě lze říci, že zcela vyléčit srdce nemocného mazlíčka nelze, kardiomyopatie na něm působí nevratné změny. Při tlumení následků a podpoře činnosti oslabeného orgánu může ale i nemocná fretka žít ještě dlouhý a spokojený život. Hodně k tomu pomáhá eliminace stresu a předcházení obezitě. Zvíře možná už nemůže být tak aktivní jako dříve, ale pokud se nemoc podaří zachytit včas, neznamená to ještě jeho okamžitou smrt.

Dilatační kardiomyopatie bohužel patří mezi nemoci, se kterými musí chovatelé fretek počítat. Ne každé zvíře jí musí trpět, statisticky je ale výskyt u fretek poměrně vysoký a není proti němu účinná prevence. Nezbývá tedy, než být pozorný vůči změnám chování a vitality mazlíčka, které mohou naši pozornost včas nasměrovat správným směrem a urychlit tak včasné veterinární řešení stavu.

Zdroje:  Vlastní , petmd.com

Nejnovější články