Načítání obsahu, prosím počkejte

Může se pes otrávit snědenou žábou?

13. 8. 2022 – 11:12
0
Může se pes otrávit snědenou žábou? Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Každý pejskař ví, že psi někdy dokážou do tlamy vzít kde co. Kočky ostatně také. Někdy svůj lovecký pud zaměří i na zvířata, která nepatří do jejich běžného jídelníčku. Třeba ještěrky nebo žáby. Jenže ty mají na těle jedové žlázy.

Přestože setkání s pralesničkou - „šípovou žábou“ - u nás nehrozí, natož ve volné přírodě, ani čeští obojživelníci nejsou zcela nevinní. Nejjedovatějším je mlok skvrnitý, ale šance, že ho v přírodě potkáme, je vzhledem k jeho ohrožení minimální. Pravděpodobnost, že by ho tedy váš mazlíček někde na vycházce ulovil, a ještě navíc pozřel, je tak skoro nulová. I ti méně bystří psi totiž poznají a pochopí výstražné zbarvení.

Mnohem snadnějším úlovkem ale mohou být žáby, které navíc psa i kočku mohou svým hopsáním vyprovokovat k lovu. Nejnebezpečnější jsou ropuchy, které mají tělo pokryté jedovými žlázami. Žabí hlen sice má pro psy a kočky odpudivou chuť, nicméně mohou se mezi nimi najít i tací „labužníci“.

Ropuší jed je složený hlavně ze steroidních glykosidů a steroidních alkaloidů, zejména bufotoxinu, dále pak halucinogenu bufoteninu. Zatímco člověku by olizování žáby způsobilo spíš jen trávicí potíže a případně halucinace obdobné jako LSD, u zvířat s několikanásobně nižší hmotností může mít pozření ropuchy daleko nepříjemnější následky. Od pálení v tlamě přes zmínění zažívací problémy, zvracení, průjem přes zrychlený dech, bolesti hlavy až po poruchy dýchání a nepravidelnou srdeční činnost.

Pokud přece jen k tomu, že váš mazlíček ropuchu do tlamy vezme, doporučují veterináři pořádně vypláchnout tlamu větším množstvím vody, případě preventivně podat živočišné uhlí. V případě konzumace je potřeba kromě vypláchnutí tlamy vyvolat zvracení – například peroxidem vodíku – a vyhledat veterináře.

Zdroje:  Vlastní , petmd.com

Nejnovější články