Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak u psa poznat průjem tenkého střeva

24. 4. 2022 – 10:33
0
Jak u psa poznat průjem tenkého střeva Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Většina chovatelů - alespoň tedy těch poctivých - přichází do styku s výkaly svého psa alespoň jednou denně. Není tak problém všimnout si výraznější změny barvy a konzistence, které často odhalí zdravotní problémy. Specifickým případem je situace, kdy je během vyměšování pevný výkal následovaný průjmem. Pes v takovém případě trpí průjmem tenkého střeva, který není radno podcenit.

Několik „bobků“ a následně velmi řídká stolice. Mnohdy takového stavu nevěnujeme tolik pozornosti jako běžnému průjmu. Není však o nic méně nebezpečný, spíš naopak. Je narušeno správné vstřebávání živin z potravy a zároveň vstřebávání vody. Přebytečná nevstřebaná voda vede k tomu, že se pes vyprazdňuje častěji než obvykle. 

Průjem lze rozlišit na průjem tenkého a tlustého střeva. Ten druhý „typický“ poznáme bez větších obtížích. Ošidnost průjmu tenkého střeva je ale v tom, že nelze tak snadno poznat. Kromě toho, že vyprazdňování začíná standardně, často u psa chybí nutkání k defekaci. Ta má sice zvýšenou frekvenci, ale zpravidla neobsahuje žádný hlen ani čerstvou krev. Pes však může trpět i zvracením a ztrácí na váze.  

Chybí chuť k jídlu

Kromě podoby stolice se může projevovat nadýmáním, bolestí v břišní oblasti, dehydratací, horečkou, ztrátou kvality srsti, letargií, ztrátou váhy a chuti k jídlu. Právě poslední z příznaků je při diagnostice podstatný. U klasického průjmu se totiž živiny sice hůř vstřebávají, ale pes má stále chuť k jídlu. U problému s tenkým střevem nejenom že se živiny špatně vstřebávají, ale zároveň je zvíře odmítá přijímat. 

Za průjmem tenkého střeva mohou stát klasicky bakteriální a virových infekce či změna stravy, ale příčiny mohou být i mnohem vážnější - například onemocnění ledvin, jater, zánětlivé onemocnění stře, potravinová alergie, rektální polypy, střevní obstrukce nebo přítomnost cizích těles ve střevě.

Veterinář zpravidla nejdříve nechá provést kompletní vyšetření krve, aby zjistil například anémii, zvýšenou přítomnost leukocytů, změnu jaterních enzymů či nedostatek vitaminu B12. Kromě toho by měl provést stěry na kultivaci, ultrazvuk a parazitologické testy. Pokud ultrazvuk ukáže podezření na zánětlivé onemocnění střev, následuje biopsie.

Léčba průjmu tenkého střeva záleží na jeho příčině, v případě infekčního onemocnění se nasadí antibiotika, antiparazitika nebo antimykotika. V případě vážnějších důvodů nastupuje specializovaná léčba, dieta nebo případně chirurgický zákrok. Ve všech případech je však potřeba zahájit šetřící dietu a doplňovat draslík.

Zdroje:  Vlastní , iheartdogs.com

Nejnovější články