Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak množit pískomila? Snadno, ale s rozumem

6. 1. 2020 – 8:48
0
Jak množit pískomila? Snadno, ale s rozumem Tři týdny stará mláďata pískomila | zdroj: Pixabay

Pískomilové jsou hlodavci, takže s jejich množením rozhodně problém mít nebudete. Pokud ovšem chcete založit skutečný chov s potomstvem, je potřeba dodržet několik zásad.

Chov si je potřeba dobře rozmyslet – třebaže jsou pískomilové hlodavci malí a nenároční, přesto bychom se špatnou péčí a vedením chovu mohli dopustit nechtěné krutosti na živých tvorech. Je dobré vědět, že chov s mláďaty může být náročný na prostor.

Samička může mít v jednom vrhu až dvanáct mláďat a to je počet, který už se pozná. Navíc se může stát, že sameček nakryje samičku znovu hned po porodu a mláďat tak přibude. Největším problémem se často ukáže otázka, kam s nimi – můžete zkusit odběr ve zverimexu či u chovatelů, kvůli množivosti pískomilů ale nemusíte mít štěstí. Je tak například dobré domluvit se s případnými odběrateli ještě před započetím chovu.

Můžete buď rovnou pořídit pár, případně se domluvit s jiným chovatelem a připustit k vaší samičce cizího samce. V takovém případě je ideální postavit klece obou pískomilů do jedné místnosti a nechat je několik hodin volně běhat. Nikdy je nedávejte spolu, mohou se kvůli teritoriu napadat.

Pokud samozřejmě máte sehraný pár od mláďat, tak tento problém odpadá. Můžete-li vybírat, dejte přednost pískomilům neagresivním, bez poruch chování, samozřejmě se striktně vyhněte příbuzenské plemenitbě.

Jak vám dupou pískomilové?

Pískomilové se začínají pářit již v šesti týdnech života, úplně dospělí jsou v osmi týdnech. Rozmnožují se celoročně, březost trvá 25–29 dní. Chování při pářících rituálech zahrnuje pronásledování samičky, neobvyklé dupání samce do podlahy a podobně, dejte si proto pozor, ať místo domnělé rvačky nepřerušíte milostné námluvy.

Úspěšné zabřeznutí poznáte po několika dnech podle růstu bříška a zrudnutí bradavek. Se samičkou pak zacházejte jemně a neustále hlídejte, má-li dostatek potravy. Vhodné je více přikrmovat moučnými červy nebo cvrčky kvůli bílkovinám a množství energie. Citliví chovatelé myslí i na duševní pohodu, tedy aby byla samička maximálně v klidu, bez stresu, lekání a podobně.

Velkou otázkou je, co s pískomilem-samcem. Pískomilové jsou starostliví tatínci a zůstanou-li v kleci, budou matce pomáhat a mláďata hlídat a ochraňovat. Můžou se ale neplánovaně, příliš brzy, znovu spářit se samičkou. Pískomilové mají obvykle dva až tři vrhy za rok, plodní jsou ale hned po porodu a trochu dominantnější samec si může prosadit svou statistikám navzdory.

Ovšem pozor, přesunete-li samce do separátní klece, nesmí se po porodu k matce s mláďaty už vrátit. Stal by se agresivním a mláďatům nebezpečným. Je tedy na pečlivém zvážení, jak svůj chov v tomto pojmete.

Hodný pískomilí tatínek

Asi týden před vrhem je potřeba důkladně vyčistit klec a dodávat materiál na hnízdo, které matka začne budovat. K vrhu dochází nejčastěji večer, v noci nebo nad ránem. Samička si zaleze do svého koutku či do domečku, kde vybudovala hnízdo. Mláďata se rodí v plodových obalech, ty matka obvykle sežere spolu s pupečními šňůrami. Narozené mládě pak dočista olíže, čímž rozproudí jeho krevní oběh a poskytne mu první imunitu. Obvykle také důkladně vyčistí hnízdo od zbytků po porodu.

V 1. týdnu se mláďata kojí co 3 hodiny a jsou plně závislá na matce. Mláďata jsou slepá a hluchá, bez srsti, k matce se orientují dle tepla. O jejich tepelnou pohodu se nemusíte bát – i když jsou bez matky, tisknou se k sobě, ta navíc hnízdo vyhrabává a zahrabává, čímž udržuje ideální teplotu. Po týdnu života je obvykle vyvinutá srst a v hnízdě je i otec, který pečuje o mladé spolu s matkou.

Vybíhat začínají kolem 12. dne života, rychle se ale vrací. Oči se mláďatům otevírají až mezi 14. a 18. dnem. S otevřením očí jako by se mláďatům spustil vnitřní reaktor a ta začnou divoce pobíhat a skákat po kleci. Zkušení chovatelé vědí, že v tomto věku je lepší mladé nevytahovat, protože lehko vyskočí z ruky a jsou k nezastavení. Kolem třetího týdne života už přijímají pevnou potravu, začínají používat napáječku a podobně. V šestém týdnu věku je možné je od matky odstavit, někdo doporučuje až týden osmý.

I s tak malými zvířaty, jako jsou pískomilové, můžeme prožít zázrak nového života. Musíme mít ale vždycky na paměti, právě to, že jsou to živí tvorové a ne hračky. K chovu s mláďaty musíme přistupovat zodpovědně a s rozmyslem. Odměnou nám může být v kleci výbuch malé velké radosti, jaký by tam bez mláďat nikdy nenastal.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články