Načítání obsahu, prosím počkejte

I kočky trpí na akné. Jak ho řešit?

11. 1. 2020 – 20:29
0
I kočky trpí na akné. Jak ho řešit? I kočkám se akné nejčastěji tvoří na bradě | zdroj: Pixabay

Myslíte si, že akné trápí jen puberťáky? Tak to jste na omylu. Postihnout totiž může i naše chlupaté kamarády!

Kočičí akné se nejčastěji objevuje na bradě či na spodním rtu. A je to stejné, jako u lidí. Někteří šťastlivci se s ním nikdy nesetkají, jiní s ním bojují po celý život.

Jak ho odhalit?

Nejsnáze viditelné je u kočiček s bílou či světlou srstí, postihnout však může jakéhokoliv kočičáka, nehledě na jeho zbarvení, plemeno či věk. 

Chcete-li si ověřit, že vaše chlupatá kamarádka patří k těm šťastným, kteří problémy nemají, prohlédněte jí kůži na bradě. Hledejte malé černé puntíky či červené pupínky. V extrémních případech se vyskytují i strupy nebo krvavé rány. V takovém případě byste rozhodně měli navštívit veterináře, a to co nejdříve.

Čistota je půl zdraví

Zdravé a čisté domácí kočky se s akné potýkají méně často, než jejich zanedbané pouliční kolegyně. To však neznamená, že pupínky nemůžou potkat i tu nejvymazlenější kočičku světa. Přehnaná hygiena totiž k akné přispívá stejně, jako ta nedostatečná. 

Nelekejte se ale, až na již zmíněné vážnější případy se obvykle jedná o drobnost, kterou můžete vyřešit poměrně snadno.

Jak na to?

  • Pokud vaše kočka jí nebo pije z plastové misky, vyměňte ji za misku keramickou nebo kovovou. Mnoho koček má na určité druhy plastu alergii, která akné může způsobovat.

  • Poproste veterináře o doporučení vhodného antibakteriálního šamponu a pokud kočičku nechcete koupat celou, pravidelně jí myje alespoň bradu.

  • Další pomůckou můžou být doplňky jídla obsahující vitamíny a mastné kyseliny.

Akné se může vyskytovat v mnoha podobách. Nejčastěji jsou to malé černé tečky prosvítající mezi srstí. Kočka je může ignorovat, někdy však mohou svědit i bolet. 

Pokud je najdete, snažte se je jemně odstranit škrábáním vaší kočičky na bradě. Žádné vymačkávání rozhodně není třeba.

Jako prevence pak může sloužit vyčesávání oblasti brady.

Změny na srsti vaší micky by jste nikdy neměli ignorovat. Existuje množství různých onemocnění, které sice mají podobné projevy, ale naprosto odlišný postup při léčbě. V případě nejistoty je vždy dobré navštívit veterináře a poprosit jej o radu. 

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články