Načítání obsahu, prosím počkejte

Veterinářka provedla císařský řez morčeti. Zachránila mámu i šest roztomilých kuliček

23. 6. 2022 – 8:26
0
Veterinářka provedla císařský řez morčeti. Zachránila mámu i šest roztomilých kuliček Šest mláďat morčecí mámy Nugget přišlo na svět císařským řezem | zdroj: Profimedia

Císařské řezy u morčat nepatří k něčemu, co veterináři dělají každý den. A pokud se o to přece jen pokusí, jen málokdy jsou úspěšní. Tým irské veterinářky Sarah Jane Kennyové ale mohl slavit - náročnou operaci přežila samička i všech šest mláďat.

Nugget, březí roční samička morčete, začala mít během porodu problémy. Ať se snažila sebevíc, porod nechtěl pokračovat. Chovatelé proto na nic nečekali a mazlíčka vzali k veterináři.

V ordinaci se nejprve snažili porod rozběhnout pomocí injekcí s oxytocinem a vápníkem, ale neúspěšně. „Byla jen jedna možnost - císařský řez,“ řekla veterinářka Kennyová serveru Walesonline.co.uk.

Tým zvířecích chirurgů se musel vypořádat hned s několika výzvami. Tou první bylo stanovené odpovídající dávky anestetika, protože použití celkové narkózy u tak malých zvířat může lehce skončit tragicky.

A ani samotná padesátiminutová operace nepatřila mezi nejjednodušší zákroky - přece jen dostat v bezpečí a ve zdraví ze zhruba kilového tělíčka šest mláďat je docela kumšt. Ale podařilo se a Nugget a jejím dětem se daří dobře.

Zdroje:  walesonline.co.uk

Nejnovější články