Načítání obsahu, prosím počkejte

Služební krysa zachránila tisíce životů. Za svou odvahu získala zlatou medaili

28. 9. 2020 – 7:39
0
Služební krysa zachránila tisíce životů. Za svou odvahu získala zlatou medaili Magawa je vycvičená k vyhledávání nášlapných min. Za svou práci už získala britskou zlatou medaili pro odvážná zvířata | zdroj: Profimedia

Za sedm let své služby zvládla Magawa v Kambodži objevit 39 pozemních min a 28 kusů nevybuchlé munice, a je tak nejvýkonnějším krysím hledačem min. Nyní za to dostala Zlatou medaili britské veterinární charity PDSA pro služební zvířata. Jako první krysa v historii.

Krysa obří Magawa je skutečná hrdinka - za sedm let své služby vyčistila od min plochu o více než 141 tisících metrech čtverečních, tedy jako dvacet fotbalových hřišť. Což je pro někoho velkého zhruba jako menší kočka pořádný úspěch.

Krysy obří jsou o něco větší, než jejich kolegyně, ale i tak se pod jejich vahou čidlo miny nespustí. Což z nich v kombinaci s jejich velmi citlivým čichem dělá ideální adepty na vyhledávání nevybuchlé munice. 

Krysy obrovské pro tento účel cvičí belgická nevládní organizace APOPO a za dvacet let jejího fungování je Magawa jednoznačně nejvýkonnějším hledačem.

Nyní se její záslužnou práci pro obyvatele Kambodži rozhodla ocenit i britská veterinární charita PDSA, která Magawě udělila Zlatou medaili určenou pro služební a asistenční zvířata. Ta je obdobou medaile Marie Dickinové určené zvířatům za jejich odvahu a statečnost v lidských válkách. Doteď byli držiteli Zlaté medaile jen samí psi, Magawa tak není jen první oceněnou krysou, ale i jiným zvířetem než pes.

Zdroje:  CNN

Nejnovější články