Načítání obsahu, prosím počkejte

Seznamte se s komisařem Rexem. Kolik psů se v roli vystřídalo?

16. 1. 2020 – 19:59
0
Seznamte se s komisařem Rexem. Kolik psů se v roli vystřídalo? Komisař Rex | zdroj: Profimedia

Během deseti let natáčení seriálu Komisař Rex po boku německého ovčáka působilo několik vyšetřovatelů. Rex však zůstal stejný. Nebo ne? 

V dobách největší slávy měl seriál u nás takový úspěch, že spojení "komisař Rex" přešlo i do hovorové mluvy jako slangové označení pro policejní psy obecně. Jak to ale bylo se samotnými psími představiteli Rexe?

První díly se začaly natáčet v roce 1994. Do role Rexe byl tehdy ze 40 uchazečů vybrán rodák z Ingolstadtu jménem Santo Vom Haus Zieglmayer, tehdy tříletý. Se jménem prvního Rexe je trochu zmatek: v databázích najdeme, že jméno psího herce má být Reginald von Ravenhorst. To je ale ve skutečnosti "oficiálním" jménem postavy Rexe, jak je v několika dílech žertovně odhaleno.

Aby byl zmatek ve jménech ještě větší, jeho cvičitelka jej označovala jako B.J. či Beejay. Santo navíc na jméno Reginald slyšel, a tak je s tímto psem spojeno i v civilním životě, byť jde původně o výmysl scenáristů. Vtipným momentem je navíc skutečnost, že při natáčení pes ignoroval oslovení "Rexi". Herci na něj proto museli v některých scénách volat "Reginalde" a štáb pak scény v postprodukci zvukově upravoval.

Jinak šlo ale o psího profesionála každým coulem. Původně pocházel z útulku, dostalo se mu ale nejen klasického filmového výcviku, navíc byl školen i v Los Angeles v rámci kurzů pro velké zvířecí hvězdy filmu. Reginald byl psem mimořádně inteligentním, proto také prošel přes výběr 40 konkurentů, a tak scény, kde skáče na vagónech vlaků, otvírá dveře klikou, zapíná čumákem alarm a podobně, nejsou strojené a vychází plně z jeho výcviku.

Budoucímu Rexovi se věnovala Teresa Ann Miller, skutečné eso mezi filmovými cvičiteli psů. Není žádný div, že takto cvičený pes měl nesmírnou cenu, v nebezpečných scénách jej proto zastupoval jeho bratr Max. Nutno také přiznat, že majitelům se investice do výcviku původně útulkového psa vyplatila – za jednu epizodu si Reginald vydělal přibližně 100 000 Kč, tedy asi sedm milionů za celou roli.

Psí génius

Seriál Reginald opustil v roce 1999 a odebral se do hereckého důchodu. Přesto ještě několik let docházel na natáčení za svým nástupcem Rhettem Buttlerem. První představitel Rexe zemřel v roce 2003.

Druhým Rexem se tak stal od roku 2000 Rhett Buttler, mladý pes narozený v roce 1997. Ten byl k roli předurčen již tím, že si zahrál Rexe ve štěněcím věku ve spin-off filmu Komisař Rex – mladá léta. I Rhetta cvičila Teresa Ann Miller, která uvádí, že šlo o psího génia, kterému k výcviku stačilo šest týdnů.

Pes si prý natáčení nesmírně užíval a byla s ním ještě snazší práce, než s Reginaldem. Jedině snad housky se salámem – ikonická pochoutka filmových kriminalistů – mu nešly ke zdraví, a tak se Rhett potýkal s dietami a přísným režimem. Stejně jako lidské filmové celebrity!

profimedia-0220669826 V seriálu pokračovala Itálie | zdroj: Profimedia

Bohužel, Rhett byl možná nadaným psem, seriál ale začal být námětem a hereckým obsazením poněkud vyčerpaný. Rychle ztrácel diváky a nakonec byl v roce 2004 zrušen jen pár dílů po začátku 10. sezóny.

Až od roku 2008 koupila licenci na seriál italská televize, která začala produkovat vlastní díly pod názvem Návrat komisaře Rexe, od roku 2014 Komisař Rex na stopě. Seriál se nově odehrává v Římě, Rhett se do něj již nevrátil a zemřel v roce 2011. Il commissario Rexe hráli v obnoveném seriálu postupně psi Henry, Nicky a Achi. Třebaže jde opět o mimořádně nadané psy, kterým navíc kulisy Říma sluší, přesto se seriál potýká s nízkou sledovaností, špatným scénářem a častou diváckou kritikou.

V roli komisaře Rexe se tak vystřídalo hned několik mimořádně nadaných psů, kteří navíc podle všeho s postavou srostli, a natáčení pro ně bylo potěšením. Chce se skoro říci: psích herců bylo několik, ale Rex je pořád jenom jeden.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články