Načítání obsahu, prosím počkejte

Odvážný psí silák se zlatým srdcem

Odvážný psí silák se zlatým srdcem

Evropský saňový pes je zvláštní, dosud plně neuznané, plemeno. Jak již název napovídá, byl vyšlechtěn k tahání saní a nákladů. Pochází z Norska.

Evropským saňovým psům v žilách koluje krev německých krátkosrstých ohařů, pointerů a greyhoundů. Později k nim byli přikříženi i aljaští malamuti a sibiřští husky. Za Evropské saňové psy se označují ti jedinci, kteří v sobě mají alespoň 50 procent z krátkosrstého ohaře či pointera.

Po pointerech mají skvělý čich a dobrou povahu, greyhoundové jim odkázali rychlost a malamuti sílu.

Původně byli tito psi využíváni k tahání běžkařů či lyžařů s povozy. Není tedy divu, že jsou i dnes tito vytrvalci vhodní pro řadu psích sportů - nejvíce pak ty jakými jsou bikejöring, cannicros či rovnou mushing. Milují však i plavání.  Potřebují spoustu pohybu, nejsou tedy dobrou volbou pro pohodlnější chovatele, nebo do bytů.

Zároveň však mají nekomplikovanou, pohodovou povahu, pěkný vztah k dětem i dalším zvířecím členům domácnosti - a také značnou inteligenci. Při výcviku jsou tvární a bývají dobrými a odvážnými hlídači.

Tlapky, které potřebují péči

Péče o srst těchto psů je celkem nenáročná. Je hustá a krátká a podle toho, koho má daný jedinec v rodokmenu, má buď hrubší či naopak jemnější strukturu. Více pozornosti by však mělo patřit tlapkám - musí se udržovat pružné, nic nezkazíte ani speciálními návleky. Zvýšenou péči vyžadují i uši evropských saňových psů, je nutné odstraňovat přebytečný ušní maz.

Evropští saňoví psi působí ušlechtilým dojmem, podobně jako ohaři. Mají pružné svaly a hlavu s dobře vyvinutou mozkovnou. Oči bývají barvy hnědé až do černa.

Mezi povolená zbarvení patří hnědá, černá, béžová, žlutá, ale je i ve variantách černý bělouš, hnědý belouš a hnědo-bílé i černo-bílé bez grošování. Bílí tito psi nebývají.

Mezinárodní kynologická federace toto plemeno dosud neuznává, přesto mají evropští saňoví psi řadu příznivců nejen ve své domovině.

 

 

Zdroje:  Wikipedia.org , zivocich.com , helllosandy.cz