Načítání obsahu, prosím počkejte

Milující Američanka s kučerami

28. 11. 2019 – 14:03
0
Milující Američanka s kučerami Pro kočky LaPerm je typická kučeravá srst | zdroj: ardea.com / Jean-Michel Labat.

Tato kudrnatá krasavice pochází z Oregonu. Kočka LaPerm je nápadná svou srstí i přítulnou povahou. Seznamte se!

Bylo nebylo, i narodilo se v 80. letech kočce manželů Koehlových v Dalles kotě, které bylo na rozdíl od svých tří sourozenců dočista nahaté. Brzy nato však překvapilo. Tento tvor totiž obrostl kudrnatou srstí! Kotě si do života přineslo spontánní mutaci. Koehlovi se tak rozhodli cíleně pěstovat "kudrnatý" gen a skrze Curly, jak se tato kočka jmenovala, založili chovný program.

A protože stěžejní gen byl dominantní, přišla na svět řada kudrnatých koček. Na výstavy se plemeno poprvé dostalo v roce 2003.

Kočky, které vzešly z nečistokrevných koček, bývají kříženy z běžnými, domácími kočkami, často podobného vzhledu, i kvůli uchování genetické rozmanitosti. Ovšem v různých zemích a klubech existují odlišná pravidla pro to, jaký jedinec je považován za plnohodnotného představitele svého plemene. Ve Velké Británii musí mít například taková kočka rodokmen tří generací čistokrevných LaPerm koček.

Tyto kočky existují v krátkosrsté i dlouhosrsté variantě. Ta je, navzdory své zvláštnosti, celkem nenáročná na údržbu. Kočky stačí jen pravidelně vyčesávat. Línají poměrně málo, a tak je celkem dobře snáší i část alergiků. Zbarvení existuje celá řada, co se struktury srsti týče bývá různá. Některé kočky ji mívají jemnější - mohérovou. Její vzhled i kvalita se pak během života své nositelky či nositele mění. 

Na LaPerm jsou nápadné i jejich velké oči mandlového tvaru a ušlechtilá, mírně klínovitá hlava. Má huňatý ocas, tělo je dobře osvalené.

Povahu má zlatou. Tyto kočky milují lidi, jsou přítulné, hravé a zvídavé. Některé se naučí i aportovat či různé další srandičky. Nepatří k hlasitým kočkám, občas si však dovedou pořádně "mňouknout".

Mají také opravdu rády své blízké - včetně dětských členů rodiny!

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články